Szyszko odpowiada Trybunałowi UE. Wycina puszczę, bo dba o "bezpieczeństwo publiczne"

Resort środowiska poinformował, że otrzymał postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE, który nakazał natychmiast wstrzymać wycinkę w Puszczy Białowieskiej. I w oryginalny sposób uzasadnił, dlaczego jej nie przerwie.

Ministerstwo poinformowało w komunikacie, że za pośrednictwem MSZ otrzymało już postanowienie Trybunału. I przedstawiło własną interpretację: 

Postanowienie Trybunału dotyczy tymczasowego wstrzymania aktywnych działań gospodarki leśnej na wybranych siedliskach oraz usuwania ponad stuletnich martwych świerków na obszarze Puszczy Białowieskiej, a także wycinki drzew w ramach zwiększonego etatu pozyskiwania drewna na obszarze Nadleśnictwa Białowieża, za wyjątkiem sytuacji zagrażających bezpieczeństwu publicznemu

Ostatnie słowa są dla resortu furtką:

Ministerstwo Środowiska zapewnia, że na terenie Puszczy Białowieskiej, objętej obszarem Natura 2000,  prowadzi jedynie niezbędne działania, mające na celu  zapewnienie bezpieczeństwa publicznego

Resort zapewnia, że w związku z tym "prowadzone działania są zgodne z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości UE". Zapowiada również, że rząd w wyznaczonym terminie formalnie odpowie Trybunałowi.

Specjalny zespół ds. oceny zagrożenia

By podkreślić, że sytuacja jest poważna, resort poinformował o powołaniu specjalnego "Zespołu doradczego do oceny zagrożenia bezpieczeństwa publicznego przez drzewa martwe i osłabione na terenie nadleśnictw: Białowieża, Browsk i Hajnówka".

Zespół został powołany na podstawie decyzji szefa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Unijni eksperci bez kwalifikacji

W wywiadzie dla czwartkowej "Rzeczpospolitej" minister Jan Szyszko kwestionował kwalifikacje unijnych ekspertów. - Nie potrafią odróżnić kornika od żaby - powiedział.

Minister nie obawia się, że Polskę spotka kara za wycinkę puszczy. - A dlaczego by nie zapytać o to, czy Polska będzie za pół roku wzorem dla całego świata? - zastanawiał się minister środowiska. PRZECZYTAJ WIĘCEJ>>>

Ekolodzy blokują harwester

W czwartek grupie ekologów udało się zablokować pojazdy, które wycinają drzewa w Puszczy Białowieskiej. Jak podaje TVN24, o opanowanie harwestera, który potrafi wyciąć nawet kilkaset drzew, ekolodzy stoczyli zacięty bój.

Donald Tusk na przesłuchaniu w prokuraturze. Doszło do spięcia z dziennikarzem TVP