Rusza 23. Przystanek Woodstock. W gotowości 1600 policjantów

Przystanek Woodstock 2017 ruszy w czwartek. Będzie to jego 23. edycja. Kostrzyn nad Odrą zabezpieczają duże siły policyjne. Woodstock ma status imprezy podwyższonego ryzyka.

Choć oficjalne Przystanek Woodstock zaczyna się w czwartek, do Kostrzyna nad Odrą zjechały już tysiące osób. 1 sierpnia na woodstockowym polu uczcili m.in. godzinę wybuchu Powstania Warszawskiego. Organizatorzy tymczasem pracują pełną parą. Działają już m.in. szpital polowy i biuro rzeczy znalezionych.

Na Woodstocku są też policjanci. Szykowali się od miesięcy, a pełna mobilizacja trwa od poniedziałku. Gotowość sprawdził osobiście komendant wojewódzki. Ocenił ją pozytywnie.

Skąd mobilizacja policji na Przystanku Woodstock?

Tegoroczny Przystanek Woodstock zabezpieczało będzie niemal 1600 funkcjonariuszy z różnych rejonów Polski. Policja ma być widoczna na Woodstocku przez całą dobę. Funkcjonariusze będą pracować na zmiany. Zanim jedni zejdą ze swych posterunków, ich koleżanki i koledzy gotowi będą, aby kontynuować służbę na Przystanku Woodstock. 

Skąd tak duża mobilizacja policji? Woodstock ma status imprezy podwyższonego ryzyka.

Kilka dni temu Jurek Owsiak w emocjonalnym nagraniu podkreślił, że Woodstock jest jak dotąd jedyną imprezą w Polsce, której przyznano status podwyższonego ryzyka. A to oznacza zatrudnienie do ochrony jeszcze większej liczby osób niż zazwyczaj, co przekłada się wprost na dużo większe koszty. - My już nie wyrobimy, nie damy rady. Ta spirala żądań tylko wobec naszego festiwalu jest masakryczna. To jest urzędowo przybicie do ściany. Nie ma żadnej rozmowy z urzędnikami - mówił Owsiak.

Więcej na ten temat: Owsiak w emocjonalnym nagraniu ogłosił decyzję ws. Woodstocku. "My już nie wyrobimy, nie damy rady" >>>

Policja utrzymuje, że na Woodstocku największym zagrożeniem jest terroryzm. - W opinii policji największe zagrożenie stanowią potencjalne zamachy terrorystyczne, z którymi dziś mierzy się Europa, a także skala popełnianych przestępstw i wykroczeń podczas trwania festiwalu. Dlatego też lubuska policja w oparciu o te zagrożenia określiła status imprezy o podwyższonym ryzyku - napisano w opinii dot. Woodstocku.

Przystanek Woodstock - wyliczenia policji

Policja udostępniła także statystyki, z których wynika m.in., że w 2011 roku do zabezpieczenia skierowano 1040 funkcjonariuszy, natomiast w 2016 roku było ich już 1589. Wzrósł także koszt działań policji, która  w 2011 roku przeznaczyła na zabezpieczenie 570 tys zł, a w 2016 roku już 1,3 mln zł.

W 2011 roku odnotowano 166 przypadków łamania prawa, z czego 96 stanowiły przestępstwa. Natomiast w 2016 roku odnotowano łącznie 476 zdarzeń, z czego 220 stanowiły przestępstwa, a 256 wykroczenia.

Przystanek Woodstock 2017

23. Przystanek Woodstock zacznie się 3 sierpnia i potrwa trzy dni - do 5 sierpnia. Więcej informacji znajdziesz na stronie festiwalu Przystanek Woodstock. W galerii powyżej umieściliśmy mapę woodstockowego pola oraz organizację ruchu. A tu znajdziesz mapki w większej rozdzielczości >>

ZOBACZ TEŻ: Mariusz Błaszczak rośnie w siłę

Więcej o: