Burze dziś w w południowo-wschodniej Polsce. Temperatury przekroczą tam 30 stopni

Pogoda dziś wciąż upalna i burzowa. Dziś najcieplej jest w południowo-wschodniej Polsce, temperatura przekroczy tam 30 stopni Celsjusza, i właśnie na tym obszarze możemy spodziewać się gwałtownych burz.

Pogoda od początku tygodnia jest wyjątkowo gorąca. Wraz z falą upałów nadeszła burze. W noc z wtorku na środę burze z gradem przeszły przez północny zachód Polski.

W środę niebezpiecznie będzie w województwach: podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim, lubelskim, a także na południowym Mazowszu i Ziemi Łódzkiej. 

- Prędkość wiatru w porywach wyniesie 100 km/h, opady deszczu będą w wysokości 40 milimetrów - zapowiada synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grażyna Dąbrowska. Burzom może towarzyszyć grad.

Zgodnie z zapowiedziami synoptyków zdecydowanego ochłodzenia, a tym samym przerwy od wyładowań atmosferycznych, możemy spodziewać się od poniedziałku.

Radar burz -  sprawdź, gdzie jest burza

Informacje o tym, gdzie w tej chwili znajduje się burza - a dokładnie gdzie dochodzi do wyładowań - można znaleźć na specjalnych stronach internetowych. Pozwalają one sprawdzić między innymi w jakim kierunku przesuwa się burza i kiedy dotrze do nas.

Zobacz, gdzie są burze w Polsce>>>

Zobacz, gdzie są burze w Europie>>>

Zobacz interaktywną mapę burzową >>>

Pogoda na dziś - co oznaczają stopnie ostrzeżeń?

Ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia.

Ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia.

Najwyższy, trzeci stopień ostrzeżenia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

Pogoda na dziś - jak należy się zachowywać w upalne dni?

W przypadku wysokich temperatur osoby starsze i dzieci powinny unikać wychodzenia na zewnątrz. Należy nosić nakrycia głowy, pić duże ilości wody, a także stosować krem z filtrem na odsłonięte części ciała. Nie wolno zostawiać dzieci i zwierząt w nagrzanym samochodzie, może grozić im śmierć.

Pogoda na dziś - jak zachować się w czasie burzy?

Burzę najlepiej jest przeczekać w budynku lub w samochodzie, jeśli jesteśmy w trakcie podróży. W trakcie wyładowań należy unikać otwartych przestrzeni, nie wolno kłaść się na ziemi lub chować pod drzewami i słupami elektrycznymi. Najlepiej jest kucnąć w zagłębieniu terenu i przeczekać wyładowania.

Więcej o: