Burze, których doświadczyli wczoraj mieszkańcy m.in. woj. lubuskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego były częścią frontu, przechodzącego z zachodu na wschód.
Po upalnym dniu burze zaczęły pojawiać się późno w nocy. W Poznaniu grzmiało i padało już około północy. Dalej komórka burzowa przesunęła się w stronę Bydgoszczy, Torunia i Trójmiasta. W tym czasie kolejna burza przechodziła nad Wielkopolską, gdzie padało intensywnie jeszcze ok. godziny 4 nad ranem.
Jak informuje rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak, w sumie strażacy wyjeżdżali ponad 400 razy. Najtrudniejsza sytuacja panuje w województwie wielkopolskim, gdzie strażacy usuwają setki połamanych drzew. Szczególnie dużo jest ich w okolicach Gniezna, Wrześni i w Poznaniu.
Burza spowodowała także duże utrudnienia na poznańskim lotnisku. Z portu Ławica nie odleciał poranny samolot do Warszawy, a te, które w stolicy Wielkopolski miały lądować, mają opóźnienie. Niemniej służby lotniska zapewniają, że sytuacja pomału się normuje.
Mieszkańcy tych regionów udostępniali w mediach społecznościowych zdjęcia i nagrania z burz:
W Wolsztynie (60 km od Poznania) spadł wyjątkowo duży grad. Jak widać na zdjęciach, miał on wielkość nawet piłek golfowych.
Do gradobicia doszło także w Poznaniu.
Jak widać na zdjęciach, burza zniszczyła tam m.in. jedno z targowisk.
Strażacy mają dużo pracy w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie otrzymali przeszło 300 zgłoszeń.
Poza gradobiciami obserwowano też wyładowania elektryczne. Tutaj burza z piorunami na w woj. kujawsko-pomorskim:
A tak w Wielkopolsce:
IMGW wydało dla całego kraju ostrzeżenia przed upałem. Najwyższe stopnie ostrzeżeń dotyczą południa kraju, gdzie temperatury będą najwyższe i sięgną nawet 40 stopni Celsjusza.
Również w pozostałych częściach Polski może być niebezpiecznie. Burze mogą się pojawić się w wielu rejonach, między innymi w województwach dolnośląskim i pomorskim.
Ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia.
Ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia.
Najwyższy, trzeci stopień ostrzeżenia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.
W przypadku wysokich temperatur osoby starsze i dzieci powinny unikać wychodzenia na zewnątrz. Należy nosić nakrycia głowy, pić duże ilości wody, a także stosować krem z filtrem na odsłonięte części ciała. Nie wolno zostawiać dzieci i zwierząt w nagrzanym samochodzie, może grozić im śmierć.
Burzę najlepiej jest przeczekać w budynku lub w samochodzie, jeśli jesteśmy w trakcie podróży. W trakcie wyładowań należy unikać otwartych przestrzeni, nie wolno kłaść się na ziemi lub chować pod drzewami i słupami elektrycznymi. Najlepiej jest kucnąć w zagłębieniu terenu i przeczekać wyładowania.