Na Kopcu Powstania Warszawskiego rozpalono Ognisko Pamięci. Ogień będzie płonął 63 dni

We wtorek wieczorem rozpalono Ognisko Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego. Ogień będzie płonął przez 63 dni - tyle, ile trwało powstanie.

Ogień został przyniesiony przez sztafetę z Grobu Nieznanego Żołnierza.

Kopiec jest miejscem szczególnym - został usypany z gruzów zniszczonej Warszawy. Na kopcu stoi kilkumetrowy znak Polski Walczącej z datą: 1944.

Powstanie warszawskie trwało od 1 sierpnia do 3 października 1944. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. Zginęło od 150 tys. do 200 tys. mieszkańców Warszawy. Miasto zostało zrównane z ziemią.

Powstanie Warszawskie: cześć bohaterom!

1 sierpnia to data szczególna dla wszystkich Polaków, więc kolejny raz oddajemy głos Powstańcom, bohaterom 1944 roku. Co z 63 dni powstania warszawskiego zapamiętali najbardziej? Poznajcie powstańcze historie i pamiętajcie, że oni mieli wtedy po 14, 15, 16 lat, czasem jeszcze mniej.

Wszystkie historie Powstańców 44' można obejrzeć na stronie: powstanie44.gazeta.pl. Przez 63 dni powstania będziemy je publikować także na głównej stronie Gazeta.pl.

"Pierwszy papieros. Zapalony... no po prostu z głodu". Zapytaliśmy Powstańców 44' o to, co najbardziej pamiętają z tamtych dni

Więcej o: