Powstanie Warszawskie upamiętniły ambasady Stanów Zjednoczonych i Niemiec. "Piękny gest"

Żołnierz ze znaczkiem Polski Walczącej i opuszczona flaga - tak ambasady w Warszawie upamiętniają rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Dziś przypada 73. rocznica wybuchu zrywu powstańczej stolicy. W Warszawie trwają oficjalne uroczystości, każdy może też upamiętnić rocznicę na swój sposób. Tak zrobiła m.in. ambasada USA w Polsce.

Na oficjalnym koncie ambasady na Twitterze zamieszczono zdjęcie żołnierza, trzymającego na dłoniach znak Polski Walczącej. Fotografię upamiętniła też strona amerykańskiej Piechoty Morskiej w Europie.

Pod zdjęciem dziesiątki osób dziękowały za takie upamiętnienie rocznicy wybuchu Powstania. "Dziękujemy. Piękny gest" - pisało wielu.

Z kolei przed ambasadą Niemiec w Warszawie opuszczono niemiecką flagę do połowy masztu. "Dziś upamiętniamy ofiary niemieckich zbrodni w Powstaniu" - napisał ambasador Rolf Nikel. 

Także ten gest został doceniony przez wiele osób.

Upamiętnianie Powstania w sieci

Dziś trwa internetowa akcja #PokażJakPamiętasz, której celem jest pokazanie, że pamięć o Powstaniu Warszawskim łączy wszystkich Polaków, nie tylko w naszym kraju, ale i za granicą. 

Wystarczy zdjęcie, krótki filmik i wpis na portalu społecznościowym, by włączyć się w akcję #PokażJakPamiętasz - tłumaczy w rozmowie z Polskim Radiem pomysłodawca inicjatywy Marcin Czapliński.

- Najbardziej życzyłbym sobie, żeby te wszystkie małe akcje, nawet te kiedy jedna rodzina wychodzi na balkon, by upamiętnić bohaterów, dotarły do mnie, bym mógł przygotować jedną wielką grafikę - podkreśla Czapliński, dodając, że zebrany materiał chce przekazać do Muzeum Powstania Warszawskiego i organizacji powstańczych.

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00 na mocy rozkazu dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”. Powstanie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Podczas walk z Niemcami poległo około 18 tysięcy powstańców oraz zginęło około 140 tysięcy cywilnych mieszkańców miasta.

Chcesz wiedzieć więcej o Powstaniu Warszawskim? Sprawdź te książki >>

"Pierwszy papieros. Zapalony... no po prostu z głodu". Zapytaliśmy Powstańców 44' o to, co najbardziej pamiętają z tamtych dni