Mieszkańcy Sopotu obeszli dekomunizację. Nazwę ulicy zmieniono z 23 Marca na... 23 Marca

Dotychczasowa nazwa sopockiej ulicy upamiętniała wyzwolenie Gdańska przez Armię Czerwoną. Radni zmienili nazwę na tę samą - jednak upamiętniająca inne wydarzenie.

Od początku kwietnia obowiązuje tzw. ustawa dekomunizacyjna. Zakazuje ona "propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej".

Oznacza to, że patronami np. szkół czy ulic nie mogą być osoby, daty wydarzeń organizacje itd., związane czy kojarzone z systemami totalitarnymi. W praktyce dotyczy to przede wszystkim nazw, które pozostały po okresie PRL.

Radni PiS z Spotu uznali, że taką nazwą może być ul. 23 Marca, nazwana tak na pamiątkę daty wyzwolenie Sopotu spod niemieckiej okupacji przez Armię Czerwoną - opisuje trójmiejska "Gazeta Wyborcza". Członkowie Prawa i Sprawiedliwości chcieli, by nowym patronem został rotmistrz Witold Pileckie.

Na to nie zgadali się jednak mieszkańcy ulicy. Ponad 300 osób podpisało się pod petycją, by pozostawić nazwę "23 Marca", a zmienić jedynie jej uzasadnienie. Zamiast wydarzenia z 1945 roku miała upamiętniać przypadający także na 23 Marca Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej - opisuje Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

Sejm ustanowił to święto w 2007 roku z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Na taką zmianę zgodziła się większość radnych. Przeciwko byli trzej przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości.

Czytaj więcej na trojmiasto.wyborcza.pl >>>

Więcej o:
Komentarze (97)
Mieszkańcy Sopotu obeszli dekomunizację. Nazwę ulicy zmieniono z 23 Marca na... 23 Marca
Zaloguj się
 • rzydeta

  Oceniono 40 razy 36

  "Przeciwko byli trzej przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości"

  Trzej kaczyści byli przeciwko uczczeniu "święta" ustanowionego przez Lecha Kaczyńskiego? No, no coś takiego... A na co dzień wycierają swoje zdradzieckie mordy imieniem tego nieszczęśnika, zamordowanego przez własnego brata.

 • felis.catus2

  Oceniono 29 razy 25

  A gdy z kolei pokłócimy się z Węgrami, zmienimy nazwę na "23 Marca" dla upamiętnienia zwycięskiej bitwy pod Salis w wojnie polsko-szwedzkiej.

 • wadp21

  Oceniono 18 razy 16

  A PISiory jak zwykle przeciw. Cokolwiek by nie ustalać oni są zawsze przeciw. Co za idiotyczna banda głupków.Co jeden to gorszy. PISior to stan umysłu i chyba inne geny niż ludzkie.

 • signum_t

  Oceniono 17 razy 15

  Dlaczego IPN ma coś przeciw upamiętnianiu dat przepędzenia hitlerowców z poszczególnych polskich miast? Wypędzenie hitlerowców to było coś złego?

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 23 razy 15

  To Sopot zostal wyzwolony? Niemieckie miasto wyzwolone od wlasnych niemieckich mieszkancow.

 • Wojtek Madej

  Oceniono 13 razy 13

  W Łasku to samo zrobiono z ul. 9 Maja. Pozostała 9 Maja, jako dzień Unii Europejskiej.

 • niko8472

  Oceniono 19 razy 13

  Narazie przyjazni Polsko-Wegierskiej nikt nie bedzie ruchal ale niech Orban jeszcze raz podpadnie psychopacie zoliborskiemu to sobie czegos innego na 23 marca beda musieli szukac. Co za porypany kraj...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX