Wzruszające przemówienie gen. Ścibora-Rylskiego. "To na pewno moje ostatnie spotkanie z wami"

Polacy muszą mieć szacunek do wszystkich, niezależnie od ich poglądów, narodowości, czy wyznania - mówił w poniedziałek gen. Zbigniew Ścibor-Rylski, prezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich.

W marcu tego roku gen. Ścibor-Rylski skończył równo sto lat. Mimo sędziwego wieku i braku sił, jak co roku wziął udział w państwowych obchodach 73. rocznicy zrywu 1 sierpnia. W poniedziałek pojawił się Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie prezydent Andrzej Duda wręczał dziś ordery i odznaczenia państwowe.

Swoje przemówienie generał wygłosił na stojąco. W ustaniu na nogach pomagali mu harcerze, a w pewnym momencie nawet dyrektor muzeum Jan Ołdakowski.

Gen. Ścibor-Rylski długo dziękował wszystkim za przybycie i pamięć. Wyraził też swoją wdzięczność pod adresem Lecha Kaczyńskiego, który jako prezydent stolicy zainicjował budowę Muzeum Powstania Warszawskiego. - On najlepiej czuł, co powstańcy przeżywali - przekonywał generał. Zwrócił się też z osobistym przekazem do młodych uczestników rocznicowych uroczystości.

Nie wiecie co to jest, przelewać krew za wolność. Całe szczęście. Może nigdy nie doczekacie się takich strasznych, okrutnych dni, jakie nasze pokolenia miało możność przeżyć

- mówił powstaniec, który podzielił się na koniec smutną refleksją.

Żegnam was. Na pewno jest to moje ostatnie spotkanie z wami. 100 lat to wielkie przeżycie, to największa radość, jaką człowiek może otrzymać od Boga

- powiedział wyraźnie wzruszony generał.

Trwa spotkanie z powstańcami. Jeden zwraca się wprost do Dudy. "Powiem panu, dlaczego się boję" >>>

Więcej o:
Komentarze (125)
Powstanie warszawskie. Przemówienie gen. Ścibora-Rylskiego
Zaloguj się
 • pxyz

  Oceniono 39 razy 33

  ukłony podziwu Generale! Za mądrość i niezłomność, bez względu na wiek!

 • Pit Borus

  Oceniono 33 razy 29

  Bezwzględny szacunek panie Generale. Oby nasi rządzący mieli odwagę korzystać z rad Waszego pokolenia.

 • elenem

  Oceniono 34 razy 28

  Prawdziwy Żołnierz POLAK. Mimo choroby stał w mundurze.
  Uczcie sie... Młodziezy polska, Wszechpolska i ONR ! Takie wzorce powinniście doceniać, a nie... pisowska chołotą sie fascynowac! Co trzeba zrobić zebyście pojęli w końcu czym jest- "Bóg, Honor, Ojczyzna"?
  Panie Generale... słow brak <wzruszyłam sie> Dziękuje.

 • biesczad1

  Oceniono 31 razy 25

  S Z A C U N E K ...

 • j.m.m.cart

  Oceniono 30 razy 24

  I tego jak potraktowano Pana Generała Ścibora-Rylskiego i Powstańców Warszawskich, nigdy, ale to nigdy, póki żyje to nie zapomnę i nie wybaczę. To najwyższy poziom podłości, próżności i buty. Do końca życia będę dążył aby dla takich kreatur nigdy już w polityce miejsca nie było.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX