Trwa spotkanie z powstańcami. Jeden zwraca się wprost do Dudy. "Powiem panu, dlaczego się boję"

Uczestnicy Powstania Warszawskiego spotkali się z Andrzejem Dudą. Szef Światowego Związku Żołnierzy AK skierował swoje przemówienie do prezydenta. Nie obyło się bez nawiązań do bieżącej sytuacji w Polsce i na arenie międzynarodowej.

Zbliża się 73. rocznica Powstania Warszawskiego. Kombatanci, uczestnicy zrywu spotkali się w poniedziałek z prezydentem Andrzejem Dudą. Był czas na okolicznościowe przemówienia. Głos zabrał m.in. prof. Leszek Żukowski, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Zwrócił się do prezydenta. 

Miłościwie nam panujący panie prezydencie

- zaczął Leszek Żukowski. Po czym zrobił aluzję do Beaty Szydło. - Jeżeli jest pan zdziwiony formą powitania, to przypomnę, że wg literatury, w krajach, w których nie jest podtrzymywana dynastia królewska, prezydent wybiera osobę godną zaufania i jej powierza - jako premierowi - misję utworzenia rządu. Osoba ta, jeżeli nie może wywiązać się ze złożonych obietnic, podaje się do dymisji właśnie na ręce prezydenta - przypomniał. 

- To pan przecież wskazał kandydaturę osoby i powierzył jej obowiązki premiera. Jest pan najważniejszą postacią w państwie - podkreślił Żukowski i podziękował politykom za obecność. Następnie zaczął mówić o wartościach. - Dla nas znaczenie miały i mają: Bóg, honor i ojczyzna. Rozwijając temat: wiara, nadzieja i miłość ojczyzny. Uczciwość, odwaga i bohaterstwo - tłumaczył.

Leszek Żukowski nawiązał do powiedzenia prezesa Kaczyńskiego

Tu pojawiło się kolejne nawiązanie do bieżącej polityki:

Mówię o tym, bo - jak wiadomo - społeczeństwo można podzielić na dwa sorty. Nas można zaliczyć do tego sortu, który przeżył wojnę, utratę wolności, okupację, walkę z bronią w ręku o niepodległość i niewolę.

- Innym sortem są ludzie, którzy urodzili się już po solidarnościowym zrywie i nie czuli tego, co to jest brak wolności i niepodległości, bo żyją w wolnym państwie. Kolejnym sortem mogą być ludzie urodzeni po zakończeniu działań wojennych, którzy żyli w okresie okupacji sowieckiej - wymieniał, nawiązując do słynnych słów Jarosława Kaczyńskiego o "gorszym sorcie".

Ważne pytanie do prezydenta Dudy

- Przed tygodniem byłem zaproszony na wywiad do radia lub telewizji i między innymi zadano mi pytanie: czy boję się utraty wolności? Odpowiedziałem, że boję się - wspominał Żukowski. I znów zwrócił się do Dudy: 

Ponieważ jest pan zwierzchnikiem sił zbrojnych panie prezydencie powiem, dlaczego się boję.

- Polska, średniej wielkości kraj europejski, ma dwóch większych sąsiadów, którzy już czterokrotnie dokonywali rozbioru naszej ojczyzny - kontynuował Żukowski. - Tak długo, jak będziemy w Unii Europejskiej, jeden z sąsiadów może być naszym partnerem. Drugi zachowuje się czasami jak prowokator. Ale jesteśmy przecież w NATO - podkreślił.

Czy jest pan pewien panie prezydencie, że chociażby jeden kraj z Międzymorza przystąpiłby do walki po naszej stronie, wiedząc, że padnie, bo to wynika z wielkości armii? Bo ja nie

- nawiązał do ambicji Dudy i PiS, by tworzyć nowe sojusze w Europie. I dodał: - Proszę nie posądzać nas, że kandydujemy na jakiekolwiek stanowisko. Nie. My tylko martwimy się o naszą ojczyznę. Pytanie, kto martwi się o nas, pozostawiam bez odpowiedzi.

Apel o pomoc chorym kombatantom

Na koniec Leszek Żukowski przypomniał o sprawie, która kładzie się cieniem na tegorocznych obchodach. Przypomniał, że miała zabezpieczyć weteranów na koniec ich życia. - Jeżeli samotny weteran trafi do szpitala i nie uda mu się tam umrzeć, nie ma go gdzie wypisać - powiedział. Podkreślił, że projekt jest już pół roku w Sejmie. 

- Na szczęście na naszych sztandarach jest hasło: Bóg, honor i ojczyzna - zakończył przemowę Leszek Żukowski. Na widowni rozległy się brawa. 

Przemówienie Żukowskiego znajdziesz ok. 41 minuty poniższego nagrania:

Więcej o:
Komentarze (245)
Leszek Żukowski przemawia na rocznicy Powstania Warszawskiego
Zaloguj się
 • elenem

  Oceniono 69 razy 61

  A łzy sie kręcą w oczach.... wymowne, dobitne słowa. Ubolewam ze kombatantom na koniec zycia przyszło patrzec na taki chaos w Polsce i ze rzad nie dba o godny miejsce opieki dla tych ludzi. Kto jak kto ale....oni zasłuzyli wyjatkowo na SZACUNEK.
  A Duda.... niech wnioski wyciągnie. To dobre rady.

 • kapitan.kirk

  Oceniono 52 razy 44

  Major Żukowski (skoro tu mowa o okazji mającej charakter wojskowy, myślę że powinno się go tytułować stopniem) zawsze był człowiekiem nader inteligentnym, a przy tym mającym wielki dar optymistycznego spoglądania na świat, tudzież reagowania na wszelakie zło i trudności z charakterystycznym autoironicznym humorem. Kto ciekaw prawdziwości tej diagnozy - sugeruję zapoznać się z jego wspomnieniami z obozu koncentracyjnego (po Powstaniu siedział m.in. w Dachau), w tomie wydanym kilka lat temu przez fundację Polsko-Niemieckie Pojednanie. Można się tylko cieszyć że dar ten nadal mu służy i życzyć żeby starczyło mu go na co najmniej kolejnych 88 lat :-)
  Pozdrawiam

 • jeziorak.pl

  Oceniono 52 razy 40

  A do tych tępych polskich polityków, do ich zakutych tępych pał nie dociera kompletnie nic.

 • fakiba

  Oceniono 47 razy 39

  Szkoda że nie zadał pan pytania Dudzie czemu nic nie robi wiedząc , że Antek to człowiek na usługach Moskwy , który rozwala Wojsko Polskie i tworzy jakieś swoje bojówki pod nazwą OT

 • 55kris

  Oceniono 32 razy 32

  Jak prosto można obnażyć program pisdzielczy - brawo!

 • zsm-5

  Oceniono 32 razy 30

  Że też "najlepszy sort jaśniepaństwa" musi znosić takie upokorzenia...
  Zapewne dla obecnej władzy w Polsce najlepsze obchody Powstania Warszawskiego odbyłyby się bez Powstańców.
  Wielki szacunek Panie Profesorze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX