Uwaga, będzie gorąco. Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu. Nie pij alkoholu, zasłoń okna

Najbliższe dni mają być wyjątkowo upalne. Dla południowej części Polski meteorolodzy wydali ostrzeżenie III stopnia. Temperatura ma dojść nawet 35 stopni.

Sierpień przywita nas nas falą tropikalnych upałów. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia przed nadchodzącymi upałami dla czterech województw: śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Wyjątkowo upalna pogoda (2 stopień) zapowiada się również w lubelskim, mazowieckim, łódzkim, opolskim, lubuskim, dolnośląskim i w Wielkopolsce. Już w niedzielę słupki rtęci pokażą 32 stopnie. Najgoręcej ma być jednak we wtorek, możemy spodziewać się 35 stopni. 

Jak sobie radzić z upałem? 

Wbrew pozorom upały są jednym z najgroźniejszych zjawisk pogodowych. Co roku przez skutki nimi wywołane w Europie umiera kilkadziesiąt tysięcy osób - to nie tylko mające problemy z krążeniem osoby starsze, ale i dzieci. 

Dlatego nie bagatelizujmy wysokich temperatur. Jeśli nie musimy wychodzić z domu, nie wychodźmy. Jeżeli jest to koniecznie, ubierzmy się w przewiewną odzież, najlepiej w kolorach odbijających słońce.

Specjaliści radzą również, aby w upalny dzień przed wyjściem owinąć mokrym i zimnym ręcznikiem kark na 20 minut oraz wypić mocno schłodzony, słodki napój. Pod żadnym pozorem nie pijmy alkoholu, ponieważ odwadnia on organizm. 

Pies uwięziony w aucie

Mimo wielu apeli, informacji i ostrzeżeń, cały czas zdarzają się przypadki, kiedy właściciele zapominają, że w ciągu zaledwie kilku minut samochód pozostawiony na słońcu może stać się dla zwierzęcia śmiertelną pułapką. Pamiętajmy o tym.

Przeczytaj także: Upał, pies w aucie. Możemy zbić szybę? Prawnik: Tak. Ratujemy dobro ważniejsze niż mienie: życie zwierzęcia

Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt każdy, kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.

Pozostawienie czworonogów w wysokiej temperaturze w aucie to znęcanie się nad zwierzęciem. Grozi za to kara do 2 lat więzienia.

Gdzie jest burza?

Informacje o tym, gdzie w tej chwili znajduje się burza - a dokładnie gdzie dochodzi do wyładowań - można znaleźć na specjalnych stronach internetowych. Pozwalają one sprawdzić między innymi w jakim kierunku przesuwa się burza i kiedy dotrze do nas.

Zobacz, gdzie są burze w Polsce >>>

Zobacz, gdzie są burze w Europie >>>

Zobacz interaktywną mapę burzową >>>

Więcej o: