Sierpień przywita nas nas falą tropikalnych upałów. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia przed nadchodzącymi upałami dla czterech województw: śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Wyjątkowo upalna pogoda (2 stopień) zapowiada się również w lubelskim, mazowieckim, łódzkim, opolskim, lubuskim, dolnośląskim i w Wielkopolsce. Już w niedzielę słupki rtęci pokażą 32 stopnie. Najgoręcej ma być jednak we wtorek, możemy spodziewać się 35 stopni.
Wbrew pozorom upały są jednym z najgroźniejszych zjawisk pogodowych. Co roku przez skutki nimi wywołane w Europie umiera kilkadziesiąt tysięcy osób - to nie tylko mające problemy z krążeniem osoby starsze, ale i dzieci.
Dlatego nie bagatelizujmy wysokich temperatur. Jeśli nie musimy wychodzić z domu, nie wychodźmy. Jeżeli jest to koniecznie, ubierzmy się w przewiewną odzież, najlepiej w kolorach odbijających słońce.
Specjaliści radzą również, aby w upalny dzień przed wyjściem owinąć mokrym i zimnym ręcznikiem kark na 20 minut oraz wypić mocno schłodzony, słodki napój. Pod żadnym pozorem nie pijmy alkoholu, ponieważ odwadnia on organizm.
Mimo wielu apeli, informacji i ostrzeżeń, cały czas zdarzają się przypadki, kiedy właściciele zapominają, że w ciągu zaledwie kilku minut samochód pozostawiony na słońcu może stać się dla zwierzęcia śmiertelną pułapką. Pamiętajmy o tym.
Przeczytaj także: Upał, pies w aucie. Możemy zbić szybę? Prawnik: Tak. Ratujemy dobro ważniejsze niż mienie: życie zwierzęcia
Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt każdy, kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.
Pozostawienie czworonogów w wysokiej temperaturze w aucie to znęcanie się nad zwierzęciem. Grozi za to kara do 2 lat więzienia.
Informacje o tym, gdzie w tej chwili znajduje się burza - a dokładnie gdzie dochodzi do wyładowań - można znaleźć na specjalnych stronach internetowych. Pozwalają one sprawdzić między innymi w jakim kierunku przesuwa się burza i kiedy dotrze do nas.
Zobacz, gdzie są burze w Polsce >>>