W Gdańsku, w związku z zagrożeniem powodziowym, działa Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Jak podało w piątek z samego rana, noc z czwartku na piątek minęła spokojnie. "Na trenie Gdańska nie odnotowano większych opadów, w związku z czym można było znacznie obniżyć poziom wody w zbiornikach retencyjnych. Na kluczowych zbiornikach - Jasień, Kiełpinek, Nowiec, Srebrniki i Zabornia - poziom wody opada lub ustabilizował się" - informują urzędnicy.
A tak było wczoraj: Worki z piaskiem w oknach, zalane ulice. Gdańsk od dawna nie walczył z tak wielką wodą >>>
Wciąż zamknięte są ulice: Chrzanowskiego (w rejonie skrzyżowania ze Słowackiego) i Piastowska.
Instytut Meteorologii i Gospodarski Wodnej wydał wczoraj ostrzeżenie przed podtopieniami dla dla zlewni Wierzycy w województwie pomorskim. Obowiązuje on na razie do godz. 8.30.
Pogoda na piątek
A jaka pogoda czeka nas w weekend? Synoptycy przewidują zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady i burze wystąpią w woj. warmiński-mazurskim, pomorskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, mazowieckim, wielkopolskim, łódzkim, małopolskim oraz na Śląsku i Dolnym Śląsku. W niektórych regionach spadnie do 15 mm deszczu, a na Przedgórzu Sudeckim do 25 mm.
Temperatura maksymalna od 20 st. do 24 stopni, na wybrzeżu i terenach podgórskich od 18. do 20 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, z zachodu.
Ostrzeżenie przed burzami wydano jedynie dla województwa wielkopolskiego. Tam opady mogą osiągnąć 30 mm a wiatr w porywach - do 70 kilometrów na godzinę. Przewidywany jest wzrost poziomu wody w Noteci i jej dopływach. Mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze.
W sobotę spodziewana jest stopniowa poprawa pogody, będzie mniej deszczu i chmur. Miejscami w północnej połowie kraju i na Lubelszczyźnie, a pod koniec dnia także na Dolnym Śląsku słabe opady.
Temperatura maksymalna od 19 stopni na wybrzeżu do 28 na Górnym Śląsku i w Małopolsce.
Synoptycy przewidują, że pogoda będzie prawdziwie letnia... od poniedziałku. Czekają nas temperatury powyżej 30 st. C.