Najwyższy alert dla Gdańska. Sztab kryzysowy ostrzega. Deszcz nie odpuszcza [POGODA]

Intensywne deszcze doprowadziły do zagrożenia powodziowego w Gdańsku. Zalanych jest coraz więcej ulic. Służby zabezpieczają zagrożone podtopieniami kamienice.

IMGW wydało trzeci, najwyższy stopień zagrożenia hydrologicznego dla województwa pomorskiego. Według prognoz na Wierzycy przewiduje się dalszy wzrost stanu wody związany z występującymi i prognozowanymi opadami deszczu. Na wodowskazie Bożepole Szlacheckie prognozowane jest przekroczenie stanu alarmowego.

Wszystko przez padający od środy deszcz. W Gdańsku zalanych jest część ulic, woda może niedługo wylać ze zbiorników przeciwpowodziowych. 

W mieście nieprzerwanie pracują ekipy Gdańskich Wód i Straży Pożarnej, które zabezpieczają zagrożone miejsca.

Od wtorku do dzisiaj w Gdańsku spadło ponad 100mm deszczu.

Zamknięta ok. godz. 14 ul. Wielkopolska (biegnie przez Chełm oraz Ujeścisko-Łostowice) jest już przejezdna. Służby zdecydowały o zablokowaniu ulicy z powodu podnoszącego się poziomu wody Potoku Oruńskiego.

- Poziom wody w zbiornikach retencyjnych opada - tak wynika z najnowszych informacji przekazanych przez Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku. Na zbiorniku retencyjnym srebrniki woda obniżyła się o 30 cm i w tej chwili nie ma zagrożenia, że zbiornik wyleje. Według najnowszych prognoz meteorologicznych deszcz utrzyma się do wieczora, ale nie powinien przybrać na sile.

Dobre wieści z Sopotu 

Pomimo długotrwałych opadów, sytuacja w Sopocie jest pod kontrolą. Do godz. 24.00 wczoraj Straż Pożarna otrzymała 30 zgłoszeń, a od rana interweniowała 7 razy – głównie w sytuacjach zalanych piwnic. Wszystkie ulice są przejezdne, a sopockie zbiorniki retencyjne, zarówno te otwarte jak i podziemne posiadają jeszcze spore rezerwy. 

Zakład Oczyszczania Miasta przyjmuje zgłoszenia od mieszkańców, którzy potrzebują pomocy w oczyszczaniu swoich piwnic zalanych przez deszcz. ZOM będzie realizował zgłoszenia wg. kolejności ich wpływu i w ustalonym terminie.

Mieszkańcy mogą zgłaszać potrzebę pomocy pod nr tel. 585 513 827 lub e-mailowo na adres: zom@sopot.pl.

Gdynia bezpieczna

Rzeka Kacza oraz Potok Przemysłowy niosą już dużo mniej wody niż wczoraj.
Nurt Potoku Źródło Marii jest spokojniejszy a poziom wody średni. Zbiornik Krykulec jest wypełniony wodą jedynie do połowy. Na ul. Leśna Polana ułożono wał z worków z piaskiem oraz rękaw przeciwpowodziowy z wodą. Nie zanotowano wody stojącej przy budynkach mieszkalnych. Wybito też dodatkową dziurę w pobliskiej studni, aby woda szybciej odpływała, dzięki czemu zastoisko wodne znacznie się zmniejszyło.

Deszcz nie odpuszcza

Prognozy nie są optymistyczne - na mapach satelitarnych widać, że kolejny pas opadów przechodzi znad Zatoki prosto nad Trójmiastem.

Relację na żywo można przeczytać w Wyborczej Trójmiasto.

W całym kraju pochmurno 

Pochmurno będzie dzisiaj w całej Polsce, przelotne opady mogą pojawić się w całym kraju. Wschodnią granicę, szczególnie okolice Rzeszowa, nawiedzą też burze. Spadnie około 7 mm deszczu, może się też pojawić grad.

Temperatura będzie niska w całym kraju. Najchłodniej w Gdańsku i Bydgoszczy - jedynie 19 st. C. Trochę cieplej będzie na południu kraju 21 st C w Krakowie i Katowicach. Najwyższą temperaturę termometry pokażą na wschodzie. W Białymstoku i Lublinie będzie około 24 st. C. Ciśnienie utrzyma się na poziomie 1005 hPa, a wiatr nie przekroczy 5 km/h. 

Słońce na horyzoncie 

Do piątku pogoda nie będzie nam dopisywać, ale w weekend zacznie się przejaśniać. Pierwsze ocieplenia już w sobotę, a w niedzielę termometry pokażą 28 st C. W przyszłym tygodniu będzie jeszcze cieplej - od poniedziałku będą ponad 30-stopniowe upały.

Tym, którzy obawiają się, że zaskoczy ich burza, polecamy na bieżąco monitorować mapy.

Gdzie jest burza?


Zobacz, gdzie są burze w Polsce >>>

Zobacz, gdzie są burze w Europie >>>

Zobacz interaktywną mapę burzową >>>

Czwartek z deszczem i burzami w całym kraju. Więcej słońca dopiero od soboty

Więcej o: