IMGW wydało trzeci, najwyższy stopień zagrożenia hydrologicznego dla województwa pomorskiego. Według prognoz na Wierzycy przewiduje się dalszy wzrost stanu wody związany z występującymi i prognozowanymi opadami deszczu. Na wodowskazie Bożepole Szlacheckie prognozowane jest przekroczenie stanu alarmowego.
Wszystko przez padający od środy deszcz. W Gdańsku zalanych jest część ulic, woda może niedługo wylać ze zbiorników przeciwpowodziowych.
W mieście nieprzerwanie pracują ekipy Gdańskich Wód i Straży Pożarnej, które zabezpieczają zagrożone miejsca.
Od wtorku do dzisiaj w Gdańsku spadło ponad 100mm deszczu.
Zamknięta ok. godz. 14 ul. Wielkopolska (biegnie przez Chełm oraz Ujeścisko-Łostowice) jest już przejezdna. Służby zdecydowały o zablokowaniu ulicy z powodu podnoszącego się poziomu wody Potoku Oruńskiego.
- Poziom wody w zbiornikach retencyjnych opada - tak wynika z najnowszych informacji przekazanych przez Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku. Na zbiorniku retencyjnym srebrniki woda obniżyła się o 30 cm i w tej chwili nie ma zagrożenia, że zbiornik wyleje. Według najnowszych prognoz meteorologicznych deszcz utrzyma się do wieczora, ale nie powinien przybrać na sile.
Pomimo długotrwałych opadów, sytuacja w Sopocie jest pod kontrolą. Do godz. 24.00 wczoraj Straż Pożarna otrzymała 30 zgłoszeń, a od rana interweniowała 7 razy – głównie w sytuacjach zalanych piwnic. Wszystkie ulice są przejezdne, a sopockie zbiorniki retencyjne, zarówno te otwarte jak i podziemne posiadają jeszcze spore rezerwy.
Zakład Oczyszczania Miasta przyjmuje zgłoszenia od mieszkańców, którzy potrzebują pomocy w oczyszczaniu swoich piwnic zalanych przez deszcz. ZOM będzie realizował zgłoszenia wg. kolejności ich wpływu i w ustalonym terminie.
Mieszkańcy mogą zgłaszać potrzebę pomocy pod nr tel. 585 513 827 lub e-mailowo na adres: zom@sopot.pl.
Rzeka Kacza oraz Potok Przemysłowy niosą już dużo mniej wody niż wczoraj.
Nurt Potoku Źródło Marii jest spokojniejszy a poziom wody średni. Zbiornik Krykulec jest wypełniony wodą jedynie do połowy. Na ul. Leśna Polana ułożono wał z worków z piaskiem oraz rękaw przeciwpowodziowy z wodą. Nie zanotowano wody stojącej przy budynkach mieszkalnych. Wybito też dodatkową dziurę w pobliskiej studni, aby woda szybciej odpływała, dzięki czemu zastoisko wodne znacznie się zmniejszyło.
Prognozy nie są optymistyczne - na mapach satelitarnych widać, że kolejny pas opadów przechodzi znad Zatoki prosto nad Trójmiastem.
Relację na żywo można przeczytać w Wyborczej Trójmiasto.
Pochmurno będzie dzisiaj w całej Polsce, przelotne opady mogą pojawić się w całym kraju. Wschodnią granicę, szczególnie okolice Rzeszowa, nawiedzą też burze. Spadnie około 7 mm deszczu, może się też pojawić grad.
Temperatura będzie niska w całym kraju. Najchłodniej w Gdańsku i Bydgoszczy - jedynie 19 st. C. Trochę cieplej będzie na południu kraju 21 st C w Krakowie i Katowicach. Najwyższą temperaturę termometry pokażą na wschodzie. W Białymstoku i Lublinie będzie około 24 st. C. Ciśnienie utrzyma się na poziomie 1005 hPa, a wiatr nie przekroczy 5 km/h.
Do piątku pogoda nie będzie nam dopisywać, ale w weekend zacznie się przejaśniać. Pierwsze ocieplenia już w sobotę, a w niedzielę termometry pokażą 28 st C. W przyszłym tygodniu będzie jeszcze cieplej - od poniedziałku będą ponad 30-stopniowe upały.
Tym, którzy obawiają się, że zaskoczy ich burza, polecamy na bieżąco monitorować mapy.
Zobacz, gdzie są burze w Polsce >>>
Zobacz, gdzie są burze w Europie >>>