Zabezpieczenie 10 lipca kosztowało więcej, niż ochrona wszystkich miesięcznic w 2015 roku

Szczelny szpaler policjantów i metalowe barierki przez ponad pół kilometra, do tego posiłki w okolicy - tak wyglądało zabezpieczenie lipcowej miesięcznicy smoleńskiej i innych manifestacji. Kosztowało ono aż 758 tys. zł - podaje stołeczna policja w komunikacie.

Setki policjantów ochraniały uczestników 87 miesięcznicy smoleńskiej - w dużej mierze polityków PiS - podczas przejścia z warszawskiej archikatedry przed Pałac Prezydencki.

Zabezpieczenie było większe niż kiedykolwiek wcześniej. Policjanci otoczyli nie tylko przestrzeń przed pałacem, gdzie przemawiał m.in. Jarosław Kaczyński, ale też całą trasę na pl. Zamkowym i Krakowskim Przedmieściu.

Dodatkowe zabezpieczenia pojawiły się po tym, jak miesiąc wcześniej odbyła się stosunkowo duża i niespokojna kontrmanifestacja.

758 tys. zł na ochronę demonstracji i miesięcznicy 

Wraz z wzrostem zabezpieczeń urosły koszty - i to o wiele. Jak podaje w komunikacie Komenda Stołeczna Policji, zabezpieczenie miesięcznicy i innych demonstracji 10 lipca kosztowało aż 758 tys. zł. To więcej niż koszty ochrony wszystkich miesięcznic w 2015 roku (622 tys.) i prawie tyle, co wszystkie z 2016 roku (952 tys.).

W rejonie Krakowskiego Przedmieścia pracowało wtedy 2482 policjantów. To także rekordowa liczba. W dniach miesięcznic od stycznia do marca tego roku pracowało w tym rejonie od 770 do 980 funkcjonariuszy. 

Policja: Koszty rosną przez kontrmanifestacje

W komunikacie policja podkreśla, że koszty dotyczą zabezpieczenia nie tylko samej miesięcznicy, a wszystkich manifestacji dobywających się 10 lipca. "Wysokość kosztów generowana jest przede wszystkim przez konieczność zabezpieczenia, tzw. kontrmanifestacji oraz podjęciu działań zapobiegających deklarowanym przez niektóre osoby naruszeniom obowiązującego prawa" - czytamy na stronie KSP.

Jednak inne manifestacje - tzw. "kontrmiesięcznice" - obywają się w związku z miesięcznicami smoleńskimi.

Policja zwraca też uwagę, że analogiczne są koszty zabezpieczenia innych wydarzeń, jak demonstracje organizowane przez opozycje czy imprezy sportowe.

Od 100 do 2500 policjantów

W kwietniu tego roku poseł PO Cezary Tomczyk postanowił zapytać Komendanta Głównego Policji, ile dotychczas kosztowało zabezpieczenie miesięcznic smoleńskich w stolicy.

W otrzymanym zestawieniu KGP uwzględniła lata 2015, 2016 oraz początek 2017 roku.

Dwa lata temu niemal każdą miesięcznicę w Warszawie przed Pałacem Prezydenckim zabezpieczało około 100-150 policjantów - poza kwietniem i październikiem. Wtedy liczba funkcjonariuszy wyniosła odpowiednio 985 i 1565. Te dwie miesięcznice kosztowały też najwięcej - zabezpieczenie kwietniowej pochłonęło ponad 200 tys. złotych, a październikowej - blisko 300 tys.

Z majowego sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla NOVA TV wynika, że ogromna większość, bo aż 74 proc. ankietowanych uważa, że PiS powinien zrezygnować z organizacji miesięcznic. Jedynie 14 proc. uważa, że należy je kontynuować.

Więcej o: