Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed intensywnymi opadami w ośmiu województwach.
Ostrzeżenia drugiego stopnia wydano dla województw: wielkopolskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. Może tam spaść od 35 do 50 milimetrów opadów, a lokalnie do 70 milimetrów.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują dla województw: podkarpackiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i podlaskiego.
IMGW ostrzega także przed podwyższonym stanem wód w województwach dolnośląskim i zachodniopomorskim.
Tempo wzrostów będzie zależało od intensywności opadów. Prognozuje się wzrosty od 20 do 50 centymetrów, lokalnie możliwe wyższe. Według Instytutu poziomy wód nie powinny przekroczyć stanów alarmowych, jedynie ostrzegawcze.
W województwach podlaskim i podkarpackim obowiązują dodatkowo ostrzeżenia przed burzami.
Informacje o tym, gdzie w tej chwili znajduje się burza - a dokładnie gdzie dochodzi do wyładowań - można znaleźć na specjalnych stronach internetowych. Pozwalają one sprawdzić między innymi w jakim kierunku przesuwa się burza i kiedy dotrze do nas.
Zobacz, gdzie są burze w Polsce >>>
Zobacz, gdzie są burze w Europie >>>
Zobacz interaktywną mapę burzową >>>
Burzę najlepiej jest przeczekać w budynku lub w samochodzie, jeśli jesteśmy w trakcie podróży. W trakcie wyładowań należy unikać otwartych przestrzeni, nie wolno kłaść się na ziemi lub chować pod drzewami i słupami elektrycznymi. Najlepiej jest kucnąć w zagłębieniu terenu i przeczekać wyładowania.
Ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia.
Ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia.
Najwyższy, trzeci stopień ostrzeżenia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.