Rosyjski parlament chce sankcji na Polskę. Przez ustawę o zakazie propagowania komunizmu

Rosyjscy parlamentarzyści zwrócili się do Władimira Putina, aby zlecił odpowiednim organom opracowanie propozycji "o charakterze ograniczającym" współpracę z Polską. Ma to związek z nowelizacją ustawy o zakazie propagowania komunizmu.

- To próba napisania historii od nowa - mówi komunikat na oficjalnej stronie Rady Federacji. Parlamentarzyści izby wyższej jednogłośnie przyjęli apel do prezydenta Władimira Putina, o zlecenie organom państwowym przygotowania sankcji względem Polski. 

W dokumencie przesłanym na Kreml senatorowie napisali, że „działania o charakterze ograniczającym” mogą dotknąć polskich parlamentarzystów - inicjatorów ustawy dekomunizacyjnej, jak również „innych osób fizycznych i prawnych”. Jednocześnie Rada Federacji zaproponowała prezydentowi Rosji, aby zażądał od Polski bezwzględnej realizacji umowy dwustronnej z 1992 roku, dotyczącej "przyjaźni i dobrosąsiedzkiej współpracy”.

Jak podają rosyjskie portale, parlamentarzyści zwrócili uwagę, że data nowelizacji ustawy dekomunizacyjnej - 22 czerwca 2017 - wpada w Rosyjski Dzień Pamięci i Smutku - podczas którego wspomina się poległych w obronie ojczyzny (22 czerwca 1941 rozpoczęła się Operacja Barbarossa - atak III Rzeszy na ZSSR). - To oburzające - komentują senatorowie.  

Rosyjskie media wielokrotnie krytykowały niszczenie sowieckich pomników w Polsce. Głos w tej sprawie zabrało też rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Duma Państwowa. 

Putin na razie nie zabiera głosu

Władimir Putin nie podjął jeszcze żadnych decyzji w sprawie ograniczenia współpracy dwustronnej z Polską - oświadczył rzecznik prezydenta Rosji.

Kremlowski rzecznik powiedział, że na razie prezydent Rosji nie wypowiadał się na ten temat i nie podejmował żadnych decyzji, bowiem jest to wewnętrzna inicjatywa Rady Federacji, wyższej izby parlamentu.

- Będą nad nią pracować komitety profilowe i komisje parlamentarne - oświadczył Dmitrij Pieskow. Dodał też, że trzeba poczekać na jakieś sformułowania, żeby dowiedzieć się „co konkretnie proponują senatorowie”.

Dekomunizacja

22 czerwca 2017 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy o zakazie propagowania komunizmu, która reguluje kwestie pozbywania się obiektów budowlanych o charakterze nieużytkowym, np. pomników upamiętniających żołnierzy Armii Czerwonej. Nowelizacja przewiduje utworzenie mechanizmów prawnych, które pozwolą na usunięcie z przestrzeni publicznej budowli gloryfikujących ustrój totalitarny.

Prezydent Andrzej Duda podpisał tę ustawę 17 lipca 2017 r. Przepisy przewidują 12 miesięcy od dnia wejście w życie ustawy, na dokonanie zmian.

Więcej o: