Ziobro zaledwie cztery dni temu: Między bajki włóżcie państwo te opowieści o wecie

To, jakim zaskoczeniem dla (przynajmniej części) obozu rządzącego była decyzja prezydenta o zawetowaniu dwóch ustaw pokazuje wypowiedź Zbigniewa Ziobry sprzed czterech dni. Możliwość zawetowania ustaw przez prezydenta nazywał wtedy "bajką".

Andrzej Duda ogłosił dziś, że zawetuje dwie z trzech kontrowersyjnych ustaw dot. sądownictwa - ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS. To niespodziewany ruch prezydenta, nawet dla polityków obozu rządzącego. 

Choć weta domagała się opozycja i tysiące ludzi na protestach, politycy PiS zdawali się pewni, że na taki ruch nie ma co liczyć. Pokazuje to wypowiedź Zbigniewa Ziobry z czwartku - a więc na 4 dni przed ogłoszeniem decyzji o wece.

- Między bajki włóżcie państwo te opowieści o wecie. Jak znam nowożytną politykę, to nigdy nie zdarzyło się, aby prezydent jakiegokolwiek państwa wetował rozwiązania, które były wiodącym elementem jego programu wyborczego - powiedział w Sejmie Ziobro, odnosząc się do możliwości zawetowania przez prezydenta nowelizacji ustaw o sądownictwie.

Jak dodał wtedy minister sprawiedliwości, zawetowanie ustaw spełniających obietnice wyborcze 'byłoby czymś niespotykanym w historii państw demokratycznych'.

Więcej o: