Strefa burz już nad Polską. Sprawdź, gdzie jest burza

Nawałnice przetaczają się nad Polską. Gdzie obecnie są burze? Sprawdź na specjalnych mapach.

Burze przetoczyły się nad Dolnym Śląskiem. Wyładowania przesunęły się po południu nas Wielkopolskę. Ale nie tylko. 

Gdzie jest burza?

Burzowo zrobiło się też w woj. mazowieckim. Po 17.00 burza przeszła przez Warszawę. Były grzmoty, silny wiatr, ściana wody. Nawałnica jednak nie trwała długo. 

Burze pojawiły się po południu też na południu kraju: w woj. opolskim. śląskim, małopolskim, świętokrzyskim. Znów grzmiało nad Dolnym Śląskiem.

Wieczorem burze przesunęły się na wschód i powoli opuszczają Polskę, ale mogą wystąpić jeszcze w woj. zachodniopomorskim.

Ostrzeżenia dla całego kraju

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami dla prawie całego kraju (oprócz woj. pomorskiego). Wyładowaniom może w niedzielę towarzyszyć grad i silny wiatr. 

Z kolei najnowsze informacje od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa także mówią o tym, że dziś burze z gradem możliwe są w całym kraju. Na południu obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne - podało RCB na Twitterze. Mogą występować podtopienia, jak np. wczoraj w Zielonej Górze >>>

Informacje o tym, gdzie w tej chwili znajduje się burza - a dokładnie gdzie dochodzi do wyładowań - można znaleźć na specjalnych stronach internetowych.

Zobacz, gdzie są burze w Polsce >>>

Zobacz, gdzie są burze w całej Europie >>>

Ulewa i burza dziś rano dotknęła m.in. województwo dolnośląskie. Wrocław zalała ściana wody. Zostało zerwanych kilka dachów, doszło do połamania drzew i ogrodzeń, przerwane zostały zawody fistball organizowane w ramach World Games. ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Strażacy pomagają w zalanych domach

W nawałnicach nikt nie odniósł obrażeń. Tymczasem strażacy mają ręce pełne pracy przy usuwaniu skutków nawałnic w całym kraju. Interweniowali ponad 620 razy - to bilans z późnego wieczora w niedzielę. Rzecznik prasowy straży pożarnej Paweł Frątczak przewiduje, że interwencji będzie więcej, bo obfite opady deszczu i silny wiatr jeszcze nie ustały.

- Najwięcej zdarzeń do tej pory było związanych z koniecznością wypompowywania wody z piwnic zalanych budynków oraz ulic - powiedział Paweł Frątczak.

Do tego typu działań najczęściej wyjeżdżali strażacy z województw lubuskiego, kujawsko-pomorskiego oraz wielkopolskiego. Na południu Polski, w województwach śląskim, dolnośląskim i opolskim strażacy wyjeżdżali do usuwania setek powalonych przez wichury drzew. 

Jak zachować się w czasie burzy?

Burzę najlepiej jest przeczekać w budynku lub w samochodzie, jeśli jesteśmy w trakcie podróży. W trakcie wyładowań należy unikać otwartych przestrzeni, nie wolno kłaść się na ziemi lub chować pod drzewami i słupami elektrycznymi. Najlepiej jest kucnąć w zagłębieniu terenu i przeczekać wyładowania.

Gwałtowne zmiany w pogodzie dotarły także do Polski. Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy z piorunami?

Więcej o: