Tak powstało logo protestów ws. sądów. "Ktoś uniósł dłoń. Pomyślałem: warto to narysować"

Na ogólnopolskich manifestacjach w obronie sądów pojawiają się najróżniejsze szyldy - od największych partii opozycyjnych, przez KOD, aż po nieznane szerzej znaki lokalnych organizacji.

Nie ma jednego znaku, z którym wszyscy protestujący mogliby się identyfikować i który jednoznacznie wiązałby się z walką o niezależne sądownictwo.

W ostatnich godzinach w mediach społecznościowych wielką popularność zyskuje znak czerwonej dłoni z rozprostowanymi trzema palcami. Wielu ludzi ustawia go jako zdjęcie profilowe na Facebooku.  

"Śledziu" rysuje

Autorem grafiki jest Michał "Śledziu" Śledziński - rysownik, scenarzysta i, jak sam pisze, raczkujący reżyser animacji. Skąd pomysł? 

- Ktoś, gdzieś w Polsce uniósł dłoń z rozprostowanymi trzema palcami (jako symbol trójpodziału władzy). Pomyślałem, że warto to narysować - wyjaśnia Śledziński.

Śledziński precyzuje, że zainspirowało go zdjęcie na Twitterze, które widział raz, a później nie mógł go odszukać. Wzorem była jego dłoń. Dlaczego nie jest bardziej bojowa? - Bo chciałem narysować naszą 'polską dłoń', już trochę zmęczoną, przetyraną, jakiś czas w tym powietrzu wiszącą, ale i sprawiającą wrażenie, jakby mogła w tej pozycji tkwić dekadami - wyjaśnia autor.

Grafika symbolizuje trójpodział władzy, trzy razy weto i sprzeciw wobec niekonstytucyjnej zmiany ustroju Polski.

Twórca logo "S" także stworzył nowe

Logo "Solidarności" autorstwa Jerzego Janiszewskiego zna cały świat. W związku z ostatnimi wydarzeniami artysta także przygotował nowe logo "3XNIE", które również ma szansę stać się nieoficjalnym symbolem walki o demokrację.

- Mam nadzieję, że doda on teraz siły i energii w walce o demokrację, że narodzi się nowa społeczna Solidarność - powiedział "Gazecie Wyborczej" Janiszewski, który wydarzenia z Polski śledzi z niepokojem w Hiszpanii.

Manifestacje w całej Polsce. Tłumy żądają weta

Więcej o: