Tak powstało logo protestów ws. sądów. "Ktoś uniósł dłoń. Pomyślałem: warto to narysować"

Na ogólnopolskich manifestacjach w obronie sądów pojawiają się najróżniejsze szyldy - od największych partii opozycyjnych, przez KOD, aż po nieznane szerzej znaki lokalnych organizacji.

Nie ma jednego znaku, z którym wszyscy protestujący mogliby się identyfikować i który jednoznacznie wiązałby się z walką o niezależne sądownictwo.

W ostatnich godzinach w mediach społecznościowych wielką popularność zyskuje znak czerwonej dłoni z rozprostowanymi trzema palcami. Wielu ludzi ustawia go jako zdjęcie profilowe na Facebooku.  

"Śledziu" rysuje

Autorem grafiki jest Michał "Śledziu" Śledziński - rysownik, scenarzysta i, jak sam pisze, raczkujący reżyser animacji. Skąd pomysł? 

- Ktoś, gdzieś w Polsce uniósł dłoń z rozprostowanymi trzema palcami (jako symbol trójpodziału władzy). Pomyślałem, że warto to narysować - wyjaśnia Śledziński.

Śledziński precyzuje, że zainspirowało go zdjęcie na Twitterze, które widział raz, a później nie mógł go odszukać. Wzorem była jego dłoń. Dlaczego nie jest bardziej bojowa? - Bo chciałem narysować naszą 'polską dłoń', już trochę zmęczoną, przetyraną, jakiś czas w tym powietrzu wiszącą, ale i sprawiającą wrażenie, jakby mogła w tej pozycji tkwić dekadami - wyjaśnia autor.

Grafika symbolizuje trójpodział władzy, trzy razy weto i sprzeciw wobec niekonstytucyjnej zmiany ustroju Polski.

Twórca logo "S" także stworzył nowe

Logo "Solidarności" autorstwa Jerzego Janiszewskiego zna cały świat. W związku z ostatnimi wydarzeniami artysta także przygotował nowe logo "3XNIE", które również ma szansę stać się nieoficjalnym symbolem walki o demokrację.

- Mam nadzieję, że doda on teraz siły i energii w walce o demokrację, że narodzi się nowa społeczna Solidarność - powiedział "Gazecie Wyborczej" Janiszewski, który wydarzenia z Polski śledzi z niepokojem w Hiszpanii.

Manifestacje w całej Polsce. Tłumy żądają weta

Więcej o:
Komentarze (80)
Tak powstało logo protestów ws. sądów. "Ktoś uniósł dłoń. Pomyślałem: warto to narysować"
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 38 razy 12

  Symbol trójki która odpowiada za zamordowanie sądów , kaczor , Duda , Kuchciński , pierwsi za to odpowiedzą

 • anacki

  Oceniono 22 razy 10

  Stopniowo wprowadzany stan wyjątkowy (stan przejściowy) - zawieszona Konstytucja, komisarze w sądach, zawieszone prawa pracownicze...

 • coalesce

  Oceniono 12 razy 4

  Symbol jest już zajęty: sr.wikipedia.org/wiki/Поздрав_са_три_прста
  Ale przynajmniej dobrze się kojarzy.

 • mariuszet

  Oceniono 18 razy 4

  Dużo tu na formum pracowników propagandowych PiS. Wiem że pracujecie za kasę, ale nikogo tu nie przekonacie. Cieszy was łamanie konstytucji niszczenie sądów, więc albo jesteście starymi komuchami, którym było dobrze za PRL, albo pasuje wam ustrój putinowski. Tak czy siak za kilka lat gdy PiS straci władzę wasi mocodawcy pójdą siedzieć. Już sobie z tego zdajecie sprawę i dla tego kombinujecie z ordynacją wyborczą i komisją wyborczą, by sfałszować wybory. W Posce wam się to nie uda

 • akst3

  Oceniono 11 razy 3

  „W Niemczech sędziów pięciu sądów najwyższej instancji (bez Federalnego Trybunału Konsytucyjnego) wybiera specjalna, 32 -osobowa komisja rekrutacyjna (Richterwahlausschuss ) złożona po połowie z posłów do Bundestagu (skład odzwierciedla proporcjonalnie układ sił w Bundestagu) i ministrów sprawiedliwości krajów związkowych (rządy landowe wyłaniane są w osobnych wyborach, proporcje partyjne są często inne niż w Bundestagu). Kandydatów może proponować federalny minister sprawiedliwości, albo członkowie komisji rekrutacyjnej. Po zaopiniowaniu kandydata lub kandydatki przez tzw. radę prezydialną danego sądu (prezes i inni sędziowie) komisja rekrutacyjna zwykłą większością głosów dokonuje wyboru na drodze tajnego głosowania. Po zatwierdzeniu wyboru przez rząd federalny sędziego mianuje prezydent RFN. Ta procedura od lat krytykowana jest przez przedstawicieli samorządu sędziowskiego, jako zbyt upolityczniona i mało przejrzysta”. Oto jaka jest niezaleźność sądownictwa w Niemczech.

 • krynolinka

  Oceniono 14 razy 2

  Żeby nie było jak z miesięcznicami.Tam zagwarantowana cykliczność. Tu się okaże,że pierwsze trzy palce przysługują z urzędu Kaczyńskiemu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX