Ta zbrodnia czeka na wyjaśnienie od 19 lat. Kolejne zatrzymania ws. zabójstwa Iwony Cygan

Kolejnych dziewięć osób zatrzymano w związku z zabójstwem Iwony Cygan sprzed 19 lat. Główny podejrzany w tej przez lata niewyjaśnionej sprawie od maja jest w areszcie. Zarzuty usłyszeli także policjanci.

 latO kolejnych zatrzymaniach poinformował Piotr Krupiński z krakowskiej prokuratury. - Ze względu na dobro śledztwa nie mogę powiedzieć, o jakie zarzuty chodzi, ani o to, kto został zatrzymany - powiedział Onetowi prokurator Krupiński. 

Sprawa niewyjaśniona od 19 lat

Sprawa dotyczy brutalnego morderstwa sprzed 19 lat. Iwona Cygan wyszła z domu w Szczucinie 13 sierpnia 1998 r. aby spotkać się z koleżanką. Następnego dnia została znaleziona martwa w pobliżu wałów wiślanych. Sekcja zwłok wskazała na uduszenie, chociaż sprawcy próbowali upozorować napaść seksualną. 

Śledztwo w tej sprawie zostało umorzone z powodu niewykrycia sprawcy. Obecnie postępowanie wznowiono i kontynuuje je zamiejscowy krakowski wydział Prokuratury Krajowej wraz z policjantami ze specjalnej grupy, zajmującej się niewyjaśnionymi zbrodniami sprzed lat tzw. Archiwum X Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. 

Główny podejrzany ukrywał się w Austrii

Głównym podejrzanym o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem jest 46-letni Paweł K., pseud. Młody Klapa, sprowadzony 11 maja z Austrii na podstawie ekstradycji do Polski. Podejrzanym jest także ojciec Pawła K. Został aresztowany i usłyszał zarzuty pomocy w zabójstwie.

Pozostali podejrzani to sześciu byłych i obecnych funkcjonariuszy policji oraz koleżanka zamordowanej - Renata G.D. Jeden z policjantów dobrowolnie poddał się karze i został skazany na 11 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata.

Więcej o: