Nastolatek z Kostkowic zatrzymany przez ABW. Chciał przeprowadzić zamach terrorystyczny

17-letni Dawid D. z Kostkowic miał, zdaniem prokuratury, rozpowszechniać treści mogące ułatwić dokonanie zamachu terrorystycznego. Chłopak został aresztowany, przyznał się do winy. Grozi mu więzienie.

Pod koniec czerwca funkcjonariusze katowickiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali 17-letniego Dawida D. z Kostkowic. Nastolatek usłyszał zarzut "rozpowszechniania treści mogących ułatwić popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym". Grozi mu do 5 lat więzienia.

Dawid D. przyznał się do winy, decyzją katowickiego sądu rejonowego został aresztowany na trzy miesiące. "Mogło dojść do planowanych czynów wymierzonych w szeroko rozumiane bezpieczeństwo" - informuje w lakonicznym komunikacie Prokuratura Krajowa.

Prokuratura Krajowa nie chciała nam wyjaśnić, czego konkretnie dotyczą zarzuty. - Ze względu na charakter sprawy nie udzielamy szczegółowych informacji. To decyzja podjęta wspólnie przez prokuratorów i funkcjonariuszy ABW - mówi nam prok. Arkadiusz Jaraszek.

Dawid D. chciał zdetonować bombę?

Jak ustalił "Dziennik Zachodni", Dawid D. był od lat zafascynowany islamem, miał nawoływać w internecie do przeprowadzenia w Polsce zamachu terrorystycznego.

"Młody mężczyzna pisał na forach internetowych, że łatwo jest zdetonować bombę w Kroczycach w powiecie zawierciańskim. (...) Na liście potencjalnych celów były: kościół, sklep, wiadukt kolejowy i impreza plenerowa" - pisze dziennikarz "DZ" Patryk Drabek.

Dawid D. miał także kontaktować się z przedstawicielami tzw. Państwa Islamskiego, którzy mieli pomóc chłopakowi w konstrukcji bomby.