35 adwokatów udzieli darmowej pomocy prawnej po ewentualnych zatrzymaniach na miesięcznicy

Jeśli na dzisiejszej miesięcznicy dojdzie do zatrzymań, to Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie udzieli pomocy prawnej pro bono, "niezależnie od tego, w którym zgromadzeniu wezmą udział".

Już w zeszłym tygodniu Rada zapewniła, że "w odpowiedzi na liczne prośby" planuje udzielać pomocy prawnej po ewentualnych zatrzymaniach podczas miesięcznicy smoleńskiej. Przed miesiącem policja usunęła blokujących marsz pamięci. M.in. Władysław Frasyniuk usłyszał po tym zarzut "przeszkadzania przebiegu niezakazanego zgromadzenia".

Dziś rzecznik ORA podał, że do bezpłatnej pomocy zgłosiło się  35 członków Izby Adwokackiej w Warszawie.

Rada podkreśla, że adwokaci będą pomagać "niezależnie od tego, w którym zgromadzeniu w tym dniu na Krakowskim Przedmieściu wezmą udział". 

Przed miesiącem policja usuwała blokujących miesięcznicę

Dziś przypada 87. miesięcznica katastrofy smoleńskiej. W czasie czerwcowych obchodów na Krakowskim Przedmieściu, kilkadziesiąt osób usiadło w poprzek jezdni, próbując zatrzymać przemarsz przed Pałac Prezydencki uczestnikom Marszu Pamięci.

Policja usunęła kontrmanifestujących. Był wśród nich opozycjonista z czasów PRL Władysław Frasyniuk. Zapowiada on udział także w dzisiejszym proteście.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin ocenił, że blokujący miesięcznice smoleńskie działają wbrew prawu i normom społecznym. Sellin w radiowej Jedynce mówił, że przeciwnicy miesięcznic mogliby zorganizować swoje zgromadzenie w choćby 100-metrowym oddaleniu od trasy marszu pamięci.

Bezpieczeństwa w czasie miesięcznicy, w związku z zapowiadanymi protestami, strzegą policjanci. Jezdnia jest ogrodzona metalowymi barierkami od ulicy Karowej do Miodowej. Krakowskie Przedmieście będzie zamknięte dla autobusów przez cały dzień.

Policja usunęła siłą blokujących Krakowskie Przedmieście. 86. miesięcznica smoleńska

Więcej o: