Ta mapa z Polską zaznaczoną na czerwono jasno pokazuje, jaki mamy problem w stosunkach z USA

Mimo obietnic prezydenta USA Donalda Trumpa, Polska pozostaje jednym z niewielu europejskich krajów, których obywatele mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych tylko z wizami.

Około czterdziestu krajów na świecie może odwiedzać Stany Zjednoczone w ramach ruchu bezwizowego Visa Waiver Program. Pozwala to na wizytę w USA trwającą do 90 dni bez konieczności uzyskiwania dokumentu.

Do krajów należących do Visa Waiver Program zaliczają się m.in. Czechy, Słowacja, Niemcy, Litwa, Łotwa, Estonia. Polscy obywatele nadal muszą ubiegać się o wizę przed wylotem do Stanów Zjednoczonych.

Gazeta.pl

Wizy do USA tematem podczas wizyty Trumpa?

Jak mówił w programie "Kwadrans Polityczny" w TVP1 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, niewykluczone, że kwestia zniesienia wiz może pojawić się w rozmowie Trumpa z prezydentem Andrzejem Dudą 6 lipca.

Stany Zjednoczone powinny zaś, jego zdaniem, dostrzec praktyczną korzyść ze zniesienia wiz dla Polaków. Sprawa ta dla Amerykanów "może mieć znaczenie całkiem konkretne, ponieważ Polacy przyjeżdżający do Stanów Zjednoczonych tworzą wartość dodaną dla gospodarki amerykańskiej" - zauważył szef BBN.

Prezydent USA Donald Trump obiecywał kilka miesięcy temu, że zniesie wizy dla Polaków w pierwszych tygodniach swojego urzędowania. Tak się nie stało. Decyzja o przyłączeniu do ruchu bezwizowego nie leży bezpośrednio w kompetencjach prezydenta Stanów Zjednoczonych.

"Praca nad poprawą podróży między krajami"

Państwo, które ma zostać przyłączone do VWP, musi spełnić szereg wymogów, m.in. dotyczących bezpieczeństwa i odsetka odmów wstępu. Musi on wynosić mniej niż 3 proc. ogólnej liczby podróżujących z danego kraju.

W lutym Departament Stanu USA w odpowiedzi na nasze pytania dotyczące ruchu bezwizowego przypomniał, że Polska przekracza wymagany odsetek odrzuconych podań o wizę - w 2016 r. liczba ta wyniosła 5,4 proc. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Frankie Sturm z biura prasowego departamentu podkreślił jednak wówczas, że "Polska jest cenionym sojusznikiem" i USA będą "dalej pracować z polskimi władzami nad poprawą podróży między naszymi krajami".

Donald Trump chciał złapać Melanię za rękę. Nie takiej reakcji swojej żony się spodziewał

Więcej o: