Znalezisko archeologiczne na portalu aukcyjnym. Przedmiot datowany na ok. 1200 lat p.n.e

Mieszkaniec Andrychowa wystawił na aukcji internetowej zabytkowy toporek. Po zabezpieczeniu i przekazaniu do badań okazało się, że przedmiot nie jest repliką i ma ponad 3000 lat.

Zabytkowy przedmiot wystawił na aukcję 36-letni mieszkaniec gminy Andrychów. W związku z tym, że polskie prawo zakazuje posiadania, a tym bardziej sprzedaży znalezisk archeologicznych, do sprawy włączyła się policja.

Mężczyzna stwierdził, że toporek kupił w internecie i właśnie go sprzedał. Policjanci ustalili kupca i po przeszukaniu jego mieszkania odnaleźli artefakt.

Biegły z Zakładu Archeologii Epoki Brązu Instytutu Archeologii UJ w Krakowie, w trakcie wstępnych oględzin ocenił, że najprawdopodobniej znalezisko nie jest repliką. Toporek został poddany dokładnej ekspertyzie. Okazało się, że narzędzie jest zabytkiem archeologicznym datowanym w przybliżeniu na przedział ok. 1200-1000 lat przed Chrystusem.

Toporek z epoki brązu uzupełni zbiory Muzeum Miejskiego w Suchej Beskidzkiej. Za czyn przywłaszczenia grozi do 3 lata wiezienia.  

Więcej o: