Uwaga! Grad, burze i silny wiatr. Drugi stopień zagrożenia [PROGNOZA]

Za nami burzowa środa. Wszystko wskazuje na to, że dzisiaj też nie obędzie się bez płaszczów przeciwdeszczowych i kaloszy. Największe opady meteorolodzy przewidują na wieczór. Może być niebezpiecznie.

Pas od Pomorza Gdańskiego i Warmii przez Kujawy, Ziemię Łódzką i Mazowsze po Ziemię Świętokrzyską, Małopolskę i Śląsk - na tym obszarze spodziewajmy się bardzo silnych porywów wiatru i ulewnych opadów deszczu oraz duży grad (do 3 cm średnicy). Burz można spodziewać się od godzin przedpołudniowych do wieczornych. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie II stopnia. 

Prognoza pogody na weekend

W czwartek najwięcej słońca będzie w regionach centralnych. Na wschodzie, wzdłuż wybrzeża, na pojezierzach, w województwach zachodnich przewaga chmur, mocne przelotne opady deszczu, również burze, w których czasie może spaść nawet 40 litrów wody na metr kwadratowy.

Przeczytaj także: To zjawisko robi piorunujące wrażenie. Każdy łowca burz marzy, aby zobaczyć je na własne oczy

Chłodniejsze powietrze odczują mieszkańcy województw zachodnich. W Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze i Szczecinie 22 i 23 stopnie. W innych regionach gorąco, a na Lubelszczyźnie i na Podkarpaciu upalnie z temperaturami do 32 stopni.

Zadowoleni powinni być uczestnicy trwającego festiwalu Open'er. W Trójmieście meteorolodzy przewidują jedynie przelotne deszcz.

Przeczytaj także: Synoptycy z USA mają prognozę na lato. W Hiszpanii fala upałów, w Polsce - burze i wichury

W piątek i sobotę następne przelotne opady deszczu głównie na północy Polski. Temperatura w piątek do 28 w sobotę od 19 do 24 stopni.

Jak sprawdzić, gdzie jest burza?

Informacje o tym, gdzie aktualnie pada deszcz, znajdują się na specjalnych stronach internetowych. Dowiemy się z nich między innymi, w jakim kierunku przesuwa się burza i kiedy dotrze do naszego miasta.

Zobacz, gdzie są burze w Polsce>>>

Zobacz, gdzie są burze w Europie>>>

Co oznaczają stopnie ostrzeżeń?

  • Ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia.
  • Ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia.
  • Najwyższy, trzeci stopień ostrzeżenia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.
Więcej o: