Absolwenci gimnazjów z różnych miast Polski otrzymali nieważne świadectwa

Choć w całym kraju trwają wakacje, niektórzy absolwenci gimnazjów myślami wracają do szkół. W wielu szkołach w Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie i Koszalinie uczniowie otrzymali nieaktualne świadectwa.

W piątek w całej Polsce uczniowie stawili się na zakończeniu roku szkolnego i wręczeniu świadectw, a następnie rozpoczęli dwumiesięczne wakacje. Jednak część absolwentów gimnazjów już po fakcie dowiedziało się, że otrzymało nieważne dokumenty. Wszystko dlatego, że brakowało na nich niewielkiego symbolu.

Problematyczny znaczek

Całe zamieszanie wzięło się stąd, że MEN wprowadziło Polską Ramę Kwalifikacyjną, której oznakowanie powinno znaleźć się w lewym dolnym rogu świadectw uczniów III klasy gimnazjum. Nie we wszystkich szkołach pamiętano o tym, by uaktualnić dokument, a w niektórych - na przykład dwóch bydgoskich szkołach - nauczyciele źle zinterpretowali rozporządzenie i uznali, że kwalifikacja dotyczy jedynie szkół technicznych - czytamy w portalu Pomorska.pl.

- Córka chciała złożyć świadectwa w wybranym liceum i usłyszała, że jest ono nieważne. Rozpłakała się - - mówiła portalowi matka jednej z absolwentek.

Ale problem dotyczy nie tylko Bydgoszczy, w której złe świadectwa wydało co najmniej pięć szkół. Trójmiejska "Gazeta Wyborcza" informowała o 13 gdańskich placówkach, których uczniowie musieli wymieniać niewłaściwe dokumenty. Podobne sytuacje miały miejsce w Krakowie i Małopolsce oraz Koszalinie.

Wyrozumiałe szkoły średnie

Absolwenci, którzy otrzymali niewłaściwe dokumenty, powinni jak najszybciej zgłosić się po nowe, żeby móc skutecznie brać udział w rekrutacji do liceów i techników. Jednak dyrektorka gimnazjum w Bibicach, w którym również zaszła konieczność wymiany świadectw, zapewniała na łamach "Dziennika Polskiego", że licea będą współpracować w tej kwestii z potencjalnymi uczniami. - Dzwoniłam do dyrektorów szkół średnich. Powiedzieli, że nie będą robić problemów z wymianą dokumentów - mówiła.

A tak powinien wyglądać prawidłowy wzór świadectwa gimnazjalnego.

Prawidłowy wzór świadectwa gimazjalnegoPrawidłowy wzór świadectwa gimazjalnego Źródło: Pomorskie Kuratorium Oświaty

Więcej o: