Ostrzeżenia dla połowy kraju. Z nieba będzie się lał żar i... grad [POGODA]

W najbliższych godzinach trzeba przygotować się na ekstremalne zjawiska pogodowe. Instytut meteorologii wydał ostrzeżenia dla połowy województw. Synoptycy ostrzegają przed upałami przekraczającymi 30 stopni i burzami z gradem. Sprawdź, gdzie jest burza.

W centrum i na wschodzie upały

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ze względu na prognozowane upały wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla województw: mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. 

Na Mazowszu termometry wskażą w środę 31 stopni Celsjusza. Równie upalnie będzie w Łódzkiem. W Świętokrzyskiem i Lubelskiem jeszcze cieplej - nawet 33 stopnie.  

Na południu zagrzmi

W województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim oraz podkarpackim ostrzeżenia dotyczą możliwych burz z gradem.

Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie burze, lokalnie z gradem, możliwe są we wtorek wieczorem i w nocy. Wiatr może osiągać nawet 85 km/h. W woj. śląskim burze możliwe wieczorem, w środę upały sięgające 33 stopni Celsjusza. Podobnie w Małopolsce i na Podkarpaciu; tam termometry mogą wskazywać nawet 34 stopnie.

W związku z prognozami o ostrożność apeluje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Pierwsze burze już pojawiły się na południu kraju. Miejscami spadł tez grad:

 

Spokojniej na północy i zachodzie

W pozostałej części kraju prognozowana łagodniejsza pogoda. Termometry wskażą poniżej 30 stopni Celsjusza.

Gdzie jest burza

Informacje o tym, gdzie w tej chwili znajduje się burza - a dokładnie gdzie dochodzi do wyładowań - można znaleźć na specjalnych stronach internetowych. Pozwalają one sprawdzić między innymi w jakim kierunku przesuwa się burza i kiedy dotrze do nas.

Zobacz, gdzie są burze w Polsce>>>


Zobacz, gdzie są burze w Europie>>>

Zobacz interaktywną mapę burzową >>>

Jak należy się zachowywać w upalne dni?

W przypadku wysokich temperatur osoby starsze i dzieci powinny unikać wychodzenia na zewnątrz. Należy nosić nakrycia głowy, pić duże ilości wody, a także stosować krem z filtrem na odsłonięte części ciała. Nie wolno zostawiać dzieci i zwierząt w nagrzanym samochodzie, może grozić im śmierć.

Jak zachować się w czasie burzy?

Burzę najlepiej jest przeczekać w budynku lub w samochodzie, jeśli jesteśmy w trakcie podróży. W trakcie wyładowań należy unikać otwartych przestrzeni, nie wolno kłaść się na ziemi lub chować pod drzewami i słupami elektrycznymi. Najlepiej jest kucnąć w zagłębieniu terenu i przeczekać wyładowania.

Co oznaczają stopnie ostrzeżeń?

  • Ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia.
  • Ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia.
  • Najwyższy, trzeci stopień ostrzeżenia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.
Więcej o: