Wygląda jak przerośnięty koper, ale nie dajcie się zwieść - grozi poparzeniami nawet II stopnia

Strażacy ostrzegają przez barszczem Sosnowskiego. Trująca roślina, które występuje w różnych regionach Polski, jest teraz w pełnym rozkwicie.

Chwast wyglądem przypomina przerośnięty koper, ma duże, rozłożyste liście. Występuje między innymi nad brzegami rzek w górskim terenie.

- Bezwzględnie nie wolno go dotykać, bo może to grozić poważnymi oparzeniami skóry. Kiedy do tego dojdzie, należy nie jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, aby nie doszło do powikłań - zaleca starszy brygadier Paweł Motyka z Sądeckiej Straży Pożarnej.

Zobacz też: Barszcz Sosnowskiego - groźny gigant. Leczenie oparzeń

Gminy próbują kosić barszcz Sosnowskiego. Nie jest to jednak łatwe zadanie, bo roślina bardzo szybko się rozsiewa na innym terenie.

Dlaczego roślina jest groźna dla człowieka?

Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny dla ludzi, bo jego sok zawiera furanokumaryny. Są to związki, które powodują oparzenia skóry I i II stopnia. Reakcje na jego działanie są różne: jedni czują pieczenie po kilku minutach, inni - nawet po tygodniu. Stan zapalny zaczyna ustępować zwykle po trzech dniach, ale ciemne zabarwienie skóry może się utrzymywać miesiącami.

Zobacz też: Barszcz Sosnowskiego - jest ofiara śmiertelna. W Siemianowicach zmarła 67-latka

Roślina jest szczególnie niebezpieczna podczas upalnych dni. Wokół barszczu Sosnowskiego powstaje silne stężenie parzącej substancji, więc oparzenie może wywołać samo zbliżenie się do rośliny. W takiej sytuacji należy pamiętać o ochronie nie tylko skóry, ale także dróg oddechowych.

Więcej o: