Sąd zawiesił proces. Powód? Przyłębska może nie być prezesem TK. Jest reakcja Trybunału

Prywatna osoba chciała wytoczyć proces przeciwko TK. Rozpatrujący sprawę sąd zdecydował dziś o jego zawieszeniu. Powód: są wątpliwości co do tego, czy obecna prezes TK została wybrana legalnie.

O "bezprecedensowej decyzji" warszawskiego sądu rejonowego jako pierwsze poinformowało radio RMF FM. Chodzi o sprawę przedsiębiorcy Marka Jarockiego. Złożył on skargę, która została oddalona przez TK. W związku z tym zwrócił się do sądu powszechnego o odszkodowanie.

Prezes niezgodna z ustawą?

Podczas dzisiejszej rozprawy sędzia Wojciech Łączewski miał zapytać reprezentantki TK o to, kto podpisał jej pełnomocnictwo. Ta odpowiedziała, że podpis złożyła prezes Trybunału Konstytucyjnego, Julia Przyłębska. 

Prawniczce przypomniano wtedy, że w sprawie Przyłębskiej zadano pytanie prawne do Sądu Najwyższego - są bowiem wątpliwości, czy wybrano ją zgodnie z prawem. Sędzia Łączewski uznał, że od przyszłego rozstrzygnięcia SN zależy również prowadzona przez niego sprawa, dlatego zdecydował o jej zawieszeniu - tłumaczy cytowana przez "Rzeczpospolitą" rzeczniczka warszawskiego sądu okręgowego.

To pierwsza taka decyzja sądu w Polsce. Jej podjęcie umożliwiają przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym "sąd może zawiesić postępowanie z urzędu, jeżeli rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku innego toczącego się postępowania cywilnego".

Wojciech Łączewski to sędzia, pod którego przewodnictwem Sąd Rejonowy Warszawa Śródmieści skazał Mariusza Kamińskiego, b. szefa CBA, na trzy lata więzienia za przekroczenie uprawnień.

Trybunał odpowiada

TK w oświadczeniu przesłanym mediom stwierdza, że sprawy dotyczące wybory prezesa Trybunału oraz możliwość oceny działania prezydenta w tym zakresie są "poza jurysdykcją sądu cywilnego, a nawet całego sądownictwa powszechnego".

"Tego rodzaju aktywność sądu cywilnego wpisuje się w dostrzegane ostatnio publicznie, niebezpieczne dla państwa prawa, próby przekraczania konstytucyjnych i ustawowych kompetencji przez pracowników wymiaru sprawiedliwości. Trybunał ufa, że Sąd Najwyższy przerwie te działania" - dodano.

Treść pisma jest niemal w całości skopiowana z oświadczenia sędziego Mariusza Muszyńskiego z lutego tego roku.

"Rozdzielamy sferę niezawisłości od sfery organizacji." - Minister Ziobro zapowiada rewolucję w sądownictwie

Więcej o:
Komentarze (830)
Sąd zawiesił proces. Powód? Przyłębska może nie być prezesem TK. Jest reakcja Trybunału
Zaloguj się
 • kac

  Oceniono 255 razy 225

  Piękne, cudowne, wspaniałe. Super wiadomość, trzymać tak dalej.
  Czekam aż w końcu zaczną zapadać wyroki karne za łamanie prawa i konstytucji,
  oby jak najszybciej.

 • pretorianin2010

  Oceniono 60 razy 58

  TW Wolfgang i jego żona wykonująca polecenia oficera UOP Muszyńskiego ZBULWERSOWANI. A to dobre.

 • zapluty.karzel.reakcji

  Oceniono 40 razy 24

  Wojciech Łączewski to sędzia, pod którego przewodnictwem Sąd Rejonowy Warszawa Śródmieści skazał Mariusza Kamińskiego, b. szefa CBA, na trzy lata więzienia za przekroczenie uprawnień.

 • kapitan.kirk

  Oceniono 141 razy 17

  Byłyby jaja, gdyby ktoś przed tym sądem musiał wylegitymować się pełnomocnictwem od prezydenta Trumpa.
  Pzdr

 • scibor3

  Oceniono 72 razy 16

  Będzie się działo. Za chwile okaże się, że wszystkie sądy i trybunały są nielegalne. I tym sposobem, drogie dzieci, nastała w Polsce anarchia zamiast archaicznej demokracji.

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 125 razy 13

  Ja Obywatel RP płacący regularnie podatki m.in. na sądy uważam, że Sąd Rejonowy Warszawa Śródmieście i sędzia Łączewski działają nielegalnie. :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX