Dowództwo Generalne zostanie rozwiązane. MON: Należy o nim mówić w czasie przeszłym

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych zostanie wkrótce rozformowane - zapowiedział wiceszef MON Bartłomiej Grabski.

Wiceminister potwierdził, że dojdzie do zmian w systemie kierowania i dowodzenia polskim wojskiem podczas czwartego już święta Dowództwa Generalnego. - W tym momencie niestety trzeba powiedzieć to, co nastąpi: rozformowanie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych - oświadczył Grabski.

Poprzedni system, który jeszcze obowiązuje, a o którym już należy mówić w czasie przeszłym, spowodował zachwianie odpowiedzialności, zakresu kompetencji i szeregu tych elementów, które powinny być w dobrym systemie kierowania i dowodzenia

- tłumaczył wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej.

Czym jest Dowództwo Generalne?

DG to komórka podległa MON, która jest odpowiedzialna za dowodzenie jednostkami wojskowymi rodzajów sił zbrojnych w czasie pokoju oraz kryzysu. Do jej zadań należy także szkolenie dowództw oraz sztabów wojsk i rezerw osobowych.

W skład DG wchodzą: grupa dowódcy, sztab oraz inspektoraty poszczególnych rodzajów sił zbrojnych. Na czele tej struktury stoi dziś dowódca generalny gen. dywizji Jarosław Mika.

Antoni Macierewicz zapowiada modernizację polskiej armii

Więcej o: