Pogoda na czerwiec. Po perypetiach pogodowych zaleje nas afrykański żar

Gorące powietrze znad Sahary wywołało czterdziestostopniowe upały w Hiszpanii i Francji. Synoptycy TVN Meteo przewidują, że afrykański żar może wkrótce zalać też Polskę.

Na szczęście w Polsce aż tak gorąco nie będzie, ale nadal możemy spodziewać się temperatury sięgającej 30 st. C. Powoduje to znajdujący się w tej części kontynentu wyż, który tworzy napływ ciepłego powietrza znad Półwyspu Iberyjskiego. Synoptycy TVN Meteo przewidują, że niedługo przesunie się na tyle, że wciągnie rozgrzane afrykańskie powietrze na teren Polski, co poskutkuje zmianą pogody

Pogoda będzie zmienna

Już teraz nastąpi odczuwalny wzrost temperatury. Pogoda będzie dopisywać od początku tego tygodnia, w poniedziałek termometry pokazują ponad 25 st. C. W dalszej części miesiąca, temperatura nieznacznie się obniży, możemy też spodziewać się oberwania chmury - niektóre stacje meteorologiczne podają, że trzeba oczekiwać nawet burzy z piorunami.

Następnie pod koniec czerwca uderzy w nas fala żaru, która może utrzymać się prawie tydzień i będzie odczuwalna szczególnie na południu kraju. Synoptycy prognozują, że temperatury mogą sięgnąć nawet 34 st. C, warto więc przygotować się na zmagania z afrykańskim żarem i w te dni szczególnie pamiętać o odpowiednim ubiorze i częstym piciu wody.

Więcej o: