Sędzia TK będzie odpowiadał karnie? Tego chce prokurator. Wkrótce wszystko w rękach Ziobry

Gdańska prokuratura wystąpiła o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej jednego z sędziów TK. Według mediów, nieoficjalnie chodzi o Lecha Morawskiego, wybranego przez PiS.

- Wystąpiliśmy do prokuratora generalnego - prokuratorską drogą służbową - by rozważył skierowanie do prezes TK wniosku o wyrażenie zgody na pociągnięcie jednego z sędziów do odpowiedzialności karnej - powiedziała w rozmowie z Gazeta.pl rzecznik Prokuratury Okręgowej Tatiana Paszkiewicz.

Sędzia Trybunału nie może bowiem odpowiadać karnie bez wcześniejszej zgody Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK. "Prokuratorska droga służbowa" oznacza natomiast, że wniosek o to najpierw trafi do prokuratury wyższego szczebla - regionalnej, a dopiero na samym końcu do Zbigniewa Ziobry.

Wypadek na A1

Rzecznik prokuratury nie powiedziała, o którego z sędziów chodzi.

W mediach pojawiły się spekulacje, że wniosek najprawdopodobniej dotyczy Lecha Morawskiego. W gdańskiej prokuraturze toczy się bowiem śledztwo w sprawie wypadku z jego udziałem - przypomina TVN24. Do zdarzenia doszło w czerwcu 2015 roku, zanim jeszcze PiS wskazał go na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Na autostradzie A1 jego mercedes uderzył wówczas w dostawczego peugeota. Kierowca tego pojazdu doznał wielokrotnych złamań obojczyka, obrażeń kręgosłupa, głowy, miał pozrywane ścięgna barku. Morawski wyszedł bez szwanku.

W połowie maja krakowski Instytut Ekspertyz Sądowych im. Sehna przygotował drugą w tej sprawie opinię, z której wynika, że winę za wypadek ponosi właśnie Morawski - informowała trójmiejska "Wyborcza". - Opinia wskazała, że do wypadku doszło w wyniku najechania na tył samochodu pokrzywdzonego - mówiła wówczas rzecznik gdańskiej prokuratury.

W czwartek śledczy zdecydowali o przedłużeniu śledztwa w tej sprawie - poinformowała Paszkiewicz. Odpowiedni wniosek o to trafił do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Kim jest Lech Morawski?

Prof. Lech Morawski jest sędzią TK od grudnia 2015 r. W świetle wyroków Trybunału Konstytucyjnego został on jednak wybrany nieprawidłowo, bowiem kilka miesięcy wcześniej Sejm wskazał na to miejsce Krzysztofa Ślebzaka.

Z tego powodu m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich traktuje Morawskiego jako "sędziego dublera". Mimo tych zastrzeżeń, nowa prezes TK Julia Przyłębska dopuściła go do orzekania, czego odmawiał jej poprzednik, prof. Andrzej Rzepliński.

O prof. Morawskim było głośno nie tylko z powodu sprawy wypadku. W maju sędzia TK wziął udział w panelu dyskusyjnym na Oxfordzie, w czasie którego oskarżył on polityków i przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości o korupcję.

"Obecny rząd jest przeciwko homoseksualistom". Polski sędzia w skandalicznym wystąpieniu na Oxfordzie

Więcej o:
Komentarze (91)
Sędzia TK będzie odpowiadał karnie? Tego chce prokurator. Wkrótce wszystko w rękach Ziobry
Zaloguj się
 • 1stanczyk

  Oceniono 13 razy 3

  Kolejny odcinek trwającego już 25 lat gazetowego serialu pod tytułem "Historia okrągłostołowego "patriotycznego" podwórkowego gó...arstwa" w plugawie politycznie zinstrumentalizowanej wersji w której płatni bezkarni donosiciele są wnoszeni do rangi narodowych "bohaterów" i bez żądnych skrupułów pretendują i niejednokrotnie za nieomal powszechną zgodą otumanionej gazetowa propagandą odmóżdżonej hołoty, piastują najwyższe i te nasze państwowe i te watykańskie kościelne prestiżowe funkcje w naszym kraju, w wersjiw której przez dziesięciolecia sprzedajni sowietom nie tylko zresztą nomenklaturowi kolaboranci bo i zdrajcy są honorowani naszymi najwęższymi odznaczeniami ....

  Jednym słowem cały czas a sama telenowela na miarę wyrosłego na gó...anych sowieckich wzorcach odmóżdżonego i zlodziejskiego, nawiedzonego urojeniami "patriotycznego" pokolenia gó...arzy wiedzionego przez samozwańcze pretensjonalne autorytety, wśród których nie brakowało i nie brakuje wyszczekanych pewnością siebie profesorskich nieogarniętych debilów (z wyszczególnieniem tych, jak Zolle, jak Rzepliński, jak Balcerowicz, jak Strzembosz, jak Chazan, jak Safjan idt idt idt .... korzy zdążyli na czas nastawić swoje karierowiczowskie żagle na powiew dziejowej, z obecnej perspektywy bardziej szczęśliwej niż zasłużonej nowej "wolności" !
  Bardziej tej szczęśliwej niż tej zasłużonej szczególnie przez nasz odmóżdżony półświatek półinteligencji, z wyszczególnieniem tego dziennikarskiego i tego chowanego tam gdzie zamiast naszej prawdziwej historii uczą "zbioru klechd" !!

 • jare_jare

  Oceniono 17 razy 3

  Najwyższa pora - jeśli ściągną nad nim parasol ochronny, to PiSowi musi być mimo wszystko gorąco. Sprawa stara, wszystko wiadome, tylko pozwany jakby za immunitetem chował się.

 • 1-wolne

  Oceniono 24 razy 2

  Tacy sędziowie będą rozstrzygać co jest zgodne z konstytucją a co nie.
  Przecież to zwykły oszust który spowodował wypadek drogowy i nie chcąc się przyznać zasłaniał się imunitetem sędziowskim.

 • mr.powers

  Oceniono 42 razy 2

  Adrianowi dzis sie snilo, ze ulaskawil jakiegos sedziego. Sen proroczy.

 • wan20_3

  Oceniono 25 razy 1

  Pan Zbyszek to załatwi lub Duduś ułaskawi knota zanim sąd się wypowie w sprawie.

 • shtalman

  Oceniono 31 razy 1

  PiSbolszewia!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX