Pan Wojciech przez przypadek odkrył w Hrubieszowie artefakt z XIV w. Idealnie zachowany miecz

W Hrubieszowie w woj. lubelskim znaleziono świetnie zachowany późnośredniowieczny miecz. Zabytek wkrótce trafi na wystawę w lokalnym muzeum, a znalazca został zgłoszony do Nagrody Ministerstwa Kultury.

Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie w województwie lubelskim wzbogaciło się o nowy, cenny zabytek. W czasie prac melioracyjnych Wojciech Kot natknął się na świetnie zachowany XIV-wieczny miecz. Dzień później powiadomił o znalezisku władze muzeum i wkrótce osobiście je im przekazał. "Postawa obywatelska absolutnie godna naśladowania" - czytamy na stronie instytucji na Facebooku.

Znalazca dostanie nagrodę?

Miecz czekają jeszcze zabiegi konserwatorskie i analizy. Jednak już teraz władze muzeum mówią, że to "pierwszy tego typu zabytek z tak dokładną lokalizacją", który znalazł się w jego zbiorach. Wkrótce ma dostać swoje miejsce na stałej wystawie. Zamojskie Muzeum Fortyfikacji i Broni przyznało w komentarzu, że "zazdrości takiego obiektu w zbiorach".

Uczciwy znalazca zostanie zgłoszony do Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak czytamy w komentarzach, było to możliwe dlatego, że znalazł go przypadkiem, a nie przy pomocy detektora metali. Przypominamy, że celowe poszukiwanie zabytków bez pozwolenia podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Więcej o: