Tysiące Polaków bez prądu, powalone drzewa, zawalony balkon. Oto skutki wtorkowej pogody

We wtorek niemal przez całą Polskę przeszły gwałtowne burze. W wielu miejscach silne wichury pozrywały linie energetyczne i powaliły drzewa. W Gorzowie na samochód przy drodze runął balkon.

Dziś od rana można odczuwać konsekwencje nawałnic, które we wtorek przeszłym przez Polskę. Blisko 5 tys. Polaków zostało bez prądu - informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Awarie pojawiły się głównie w województwach łódzkim, świętokrzyskim i wielkopolskim. W tym pierwszym prądu nie ma aż 3,6 tys. odbiorców. 

Wiadro gradu i zerwany balkon

Rzecznik państwowej straży pożarnej Paweł Frątczak poinformował, że tylko we wtorek w związku z pogodą strażacy musieli interweniować ok. 730 razy. Przede wszystkim usuwali powalone i połamane przez burze drzewa, które tarasowały drogi, ulice i szlaki kolejowe. Silne wichury zerwały również wiele linii energetycznych i uszkodziły stacje transformatorowe. W niektórych miejscach szkody były jeszcze większe.

Do jednego z groźniejszych wypadków doszło we wtorek wieczorem w Gorzowie. W jednym z bloków w czasie ulewy z trzeciego piętra runął balkon - poinformowała "Gazeta Lubuska". Konstrukcja spadła na zaparkowany przy ulicy citroen, niszcząc przy okazji jeszcze drugi balkon, zbudowany piętro niżej. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Na portalach społecznościowych ludzie informowali o intensywnych opadach deszczu i wielkich kulach gradu. 

 

 

Pogoda w środę

Dzisiaj mieszkańcy zachodniej i północnej części kraju mogą się spodziewać jeszcze burz, będą jednak znacznie słabsze niż we wtorek. Jak informuje IMGW, największe prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest na Pomorzu. W większości kraju przelotnie będzie padał deszcz. W ciągu dnia będzie ciepło - najchłodniej w Koszalinie, gdzie termometry wskażą 17 st. C. Na zachodzie kraju od 19 do 21 st. C, a w centrum i na zachodzie od 20 do 23 st. C. 

Jak zachowywać się w czasie burzy

W związku z ostatnimi ostrzeżeniami IMGW Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomniało o środkach ostrożności, które należy zachować w czasie burzy. Na specjalnej infografice zwraca uwagę na to, żeby w czasie złej pogody niepotrzebnie nie opuszczać domu i odłączyć od prądu sprzęt domowy, a jeżeli jedziemy samochodem, zatrzymać się na parkingu z dala od drzew.

Więcej o: