TVP sześć razy pokazała "Nocną zmianę" Kurskiego. Dostał tantiemy? Lakoniczna odpowiedź

Jacek Kurski pobiera tantiemy z emisji filmu "Nocna zmiana", ale odda je na cel charytatywny - zapewnia nas TVP. Jakie to kwoty? Na to pytanie nie dostaliśmy już odpowiedzi.

Jak zwrócił uwagę branżowy "Press", film "Nocna zmiana" (pokazuje przebieg wydarzeń od kwietnia do początku czerwca 1992 roku, kiedy odwołano rząd Jana Olszewskiego) był emitowany w ostatnich dniach w TVP sześciokrotnie. Jego współtwórcą jest prezes TVP Jacek Kurski.

Zapytaliśmy telewizję, czy Kurski pobiera tantiemy za wyświetlenia "Nocnej zmiany" na antenach zarządzanej przez niego Telewizji Polskiej i jeśli tak, to w jakiej wysokości? Z Centrum Informacji TVP przyszła lakoniczna odpowiedź: 

Prezes Kurski przekaże wszelkie tantiemy z tytułu emisji filmu "Nocna zmiana" na cel charytatywny.

O wysokości tantiem nie ma ani słowa. Nie wyjaśniono też, jaki to ma być cel charytatywny.

Sprawdziliśmy oświadczenia majątkowe Kurskiego. W 2008 roku, jako poseł wykazał, że z tytułu praw autorskich pobrał 1,1 tys. zł, ale nie napisano dokładnie, czego dotyczyła ta kwota.

Fragm. oświadczenia majątkowego Jacka Kurskiego z 2008 r.Fragm. oświadczenia majątkowego Jacka Kurskiego z 2008 r. sejm.gov.pl

ZOBACZ TEŻ: Kaczyński w TVP komentuje "Nocną zmianę" >>>

Julia Pitera (PO) twierdziła w 2009 roku, że Kurski dostawał pieniądze za film, który był chociażby dodatkiem do "Naszego Dziennika", co wykazał w swoim poselskim oświadczeniu majątkowym - pisał wówczas portal tvn24.pl.

Pitera skonfliktowała się wówczas z Kurskim, któremu zarzucała kłamstwo. Ten z kolei straszył pozwem. - Kurski twierdzi, że zrzekł się praw do filmu i nie ma korzyści. Nie można się ich zrzec - mówiła Pitera. 

Jarosław Kaczyński promuje "Nocną Zmianę": "On otrzymał z Rosji swego rodzaju jarłyk"

Więcej o: