700 tys. zł dla firmy, dla której pracuje prof. Chazan. Tak ministerstwo chce uczyć o ciąży

Ministerstwo Zdrowia chce stworzyć portal o ciąży i niepłodności, z poradami ekspertów. Konkurs wygrała firma, której prezes jest założycielem warszawskiej poradni dla par. Na swojej stronie piszą, m.in. że in vitro "narusza godność człowieka". Pracuje tam prof. Chazan.

Ministerstwo Zdrowia rozstrzygnęło konkurs na portal informacyjny "z bazą wiedzy dotyczącą zdrowia prokreacyjnego". Wygrała go firma Macsense Sp. z o. o. Portal powstanie kosztem 746 830 zł. Pieniądze na to będą pochodzić z budżetu państwa.

Po co taka strona?

Odpowiedź znajdziemy w informacji ministerstwa. Portal ma promować tzw. "zdrowie prokreacyjne", zdrowy styl życia - ze sportem, dobrym odżywaniem się, bez używek czy nadużywania leków przeciwbólowych. Dostępni na czacie i forum eksperci mają odpowiadać na pytania planujących ciążę.

Powstanie portal 'o zdrowiu prokreacyjnym'Powstanie portal 'o zdrowiu prokreacyjnym' Ministerstwo Zdrowia

 
Oprócz informacji o ciąży, jej planowaniu czy leczeniu niepłodności, ministerstwo chce, by na stronie znalazł się m.in. e-kalendarzyk (coś na kształt aplikacji, których wiele kobiet używa na swoich telefonach). W takim kalendarzyku można wprowadzać dane dotyczące cyklu i uzyskać dzięki temu informację o dniach płodnych czy prawdopodobieństwie zajścia w ciążę.

Eksperci od naprotechnologii

Czym zajmuje się firma, która wygrała konkurs na przygotowanie strony? Po wyszukaniu hasła "Macsense Sp. z o. o.", pokażą nam się strony dotyczące firmy z branży informatycznej. Jak podaje jednak portal politykazdrowotna.com, właściciele Macsense prowadzą klinikę naprotechnologii (tzw. Instytut Rodziny), w której pracuje prof. Bogdan Chazan.

Sprawdzamy w KRS. Numer KRS, widniejący na stronie Instytutu jest taki sam, jak tej firmy. Zgadza się też nazwisko jej prezesa oraz założyciela poradni. W przedmiocie działalności Macsense znajdziemy też tę z zakresu zdrowia.

In vitro "narusza godność człowieka"

Na stronie Instytutu Rodziny czytamy, że jego założyciele chcą "objąć opieką tych, których dotyka problem niepłodności, wykluczając jednocześnie wszystkie te działania, które naruszają godność człowieka (w szczególności procedurę zapłodnienia in-vitro)".

Przedkładają nad nie naprotechnologię, czyli zestaw metod diagnozowania i leczenia niepłodności, aprobowanych przez Kościół katolicki. Naprotechnologia obejmuje techniki zbliżone do tych wykorzystywanych przez ginekologów w początkowej fazie leczenia niepłodności u kobiet, jednak nie jest skuteczna w leczeniu cięższych problemów z płodnością, w tym niektórych będących przesłanką do zastosowania zapłodnienia in vitro.

Na stronie Instytutu Rodziny znajdziemy też entuzjastyczną wzmiankę o tym, że pracę rozpoczął u nich prof. Bogdan Chazan. O tym lekarzu zrobiło się głośno kilka lat temu, kiedy - jako dyrektor szpitala im. Świętej Rodziny - odmówił wykonania aborcji, mimo wad płodu. Powołał się na klauzulę sumienia. Dziecko zmarło niedługo po porodzie. Te wydarzenia wywołały dyskusję na temat aborcji i granic ingerencji lekarzy. Chazan stał się dla wielu kobiet symbolem opresji - jego nazwisko pojawiało się na transparentach. Prezydent Warszawy po kontroli w szpitalu zadecydowała o zwolnieniu profesora.

Założyciele Instytutu Rodziny informują o swoich wartościach na stronieZałożyciele Instytutu Rodziny informują o swoich wartościach na stronie Instytut Rodziny

Jak będzie wyglądał portal, na który pójdzie 700 tys. zł z budżetu państwa? Dowiemy się prawdopodobnie pod koniec roku. Do 31 grudnia firma ma dostarczyć ministerstwu efekt swojej pracy.

Chazan ekspertem w ministerstwie zdrowia

Jak pisaliśmy niedawno na gazeta.pl, Bogdan Chazan znalazł się w specjalnym zespole doradców ministra zdrowia. Będzie pracował w zespole, który zajmie się opracowaniem projektu rozporządzenia ws. standardów opieki okołoporodowej.

Jarosław Kaczyński promuje "Nocną Zmianę": "On otrzymał z Rosji swego rodzaju jarłyk"

Więcej o: