O. Rydzyk za bezcen dostał kolejną działkę. Ziemia należała do Skarbu Państwa

Wojewoda kujawsko-pomorski wydał zgodę na wieczyste użytkowanie państwowej działki redemptorystom. Przy okazji udzielił im bonifikaty w wysokości 60 proc. - informuje "Polska The Times".

111 tys. złotych - tyle ojcowie redemptoryści zapłacą za 1,3244 hektara państwowego gruntu, który do tej pory dzierżawili - poinformowała w piątek "Polska The Times". Tymczasem działka została przez prezydenta Torunia wyceniona na kwotę 1 mln 853 tys. 610 zł. Skąd ta gigantyczna różnica w kwocie? Jak czytamy na portalu, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, który 11 maja podpisał zgodę na oddanie działki w wieczyste użytkowanie, przy okazji udzielił zakonnikom bonifikaty. W wysokości 60 procent.

A miało być jeszcze taniej

"Polska" zwraca też uwagę, że prezydent Torunia Michał Zaleski proponował, żeby zakonnicy otrzymali na zakup działki w Porcie Drzewnym nad Wisłą aż 99-procentową bonifikatę. Gdyby tak się stało, zapłaciliby odrobinę ponad 4,5 tys. złotych. - Tak w Toruniu wobec Kościoła już postępowaliśmy. Taką mamy praktykę - miał wyjaśnić Wiktor Krawiec z Urzędu Miasta Torunia.

Działka w tej chwili jest pusta. Krawiec mówi jednak, że redemptoryści "poczynili już na niej pewne inwestycje". - Ale chodzi o inwestycje tylko związanie z dokumentacją, nie jakieś fizyczne - podkreślił.

Ogromny majątek o. Rydzyka

Pod koniec lutego tygodnik "Wprost" poinformował, że w 2015 r. firmy i fundacje zarządzane przez o. Tadeusza Rydzyka przyniosły 56 mln zł przychodów i 11 mln zł zysku. Wśród nich są m.in. Radio Maryja i fundacja Lux Veritatis. Gdyby o. Tadeusz Rydzyk był rzeczywiście właścicielem kontrolowanych przez siebie biznesów, znalazłby się na 83. miejscu na liście najbogatszych Polaków. Nie jest jednak uwzględniany, gdyż jako zakonnik sam nie ma żadnego majątku, a jedynie rzeczy osobiste. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Beata Szydło: "Dokąd zmierzasz Europo? Powstań z kolan i obudź się z letargu"

Więcej o: