Politycy żegnają Zbigniewa Brzezińskiego. Doradca Cartera zmarł w wieku 89 lat

Profesor Zbigniew Brzeziński zmarł w wieku 89 lat. Informacja o śmierci doradcy byłego prezydenta USA Jimmiego Cartera poruszyła polityków ze wszystkich opcji.

Mika Brzeziński poinformowała dzisiaj, że jej ojciec, prof. Zbigniew Brzeziński, zmarł w szpitalu Falls Church pod Waszyngtonem. Doradca byłego prezydenta USA Jimmiego Cartera do spraw bezpieczeństwa narodowego odszedł w wieku 89 lat. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

 

Politycy żegnają Zbigniewa Brzezińskiego

Śmierć profesora Zbigniewa Brzezińskiego na chwilę połączyła polskich polityków. Wyrazy żalu pojawiają się ze stron różnych obozów politycznych. Pożegnali go m.in. prezydent Andrzej Duda, Jarosław Gowin, Tomasz Siemoniak i Leszek Balcerowicz.

Były prezydent Jimmy Carter również pożegnał swojego bliskiego współpracownika. W oświadczeniu zaznaczył, że "Zbigniew Brzeziński przez ponad cztery dekady stanowił ważną część naszego życia".

Zbigniew Brzeziński - genialny strateg

Prof. Zbigniew Brzeziński urodził się w Warszawie w 1928 roku. Po wojnie studiował w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. W 1977 roku został mianowany przez prezydenta Jimmiego Cartera na stanowisko doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego. To z jego inicjatywy Stany Zjednoczone wydały miliardy dolarów na wsparcie afgańskiej partyzantki podczas sowieckiej inwazji na początku lat 80-tych. Po odejściu z Białego Domu był wpływowym ekspertem waszyngtońskich ośrodków analitycznych i aktywnym recenzentem amerykańskiej polityki zagranicznej. Jego poglądy polityczne były bliskie demokratom. W 1995 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

Fisher, Wajda, Bowie, Cohen, Czubaszek. Oni odeszli w 2016 roku

Więcej o: