Zbigniew Brzeziński nie żyje. Doradca prezydenta Cartera miał 89 lat

Zmarł profesor Zbigniew Brzeziński, politolog i doradca byłego prezydenta Jimmiego Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego.

Prof. Zbigniew Brzeziński zmarł w wieku 89 lat w szpitalu w Falls Church pod Waszyngtonem. O jego śmierci poinformowała na Twitterze córka profesora, Mika Brzeziński. "Dzisiejszej nocy odszedł w spokoju mój ojciec. Przyjaciele nazywali go "Zbig", wnuki "Szef" a dla żony był miłością życia"- napisała. Zbigniew Brzeziński pozostawił żonę Emilie, trójkę dzieci: Iana, Mikę i Marka oraz pięcioro wnuków.

Zbigniew Brzeziński - genialny strateg

Prof. Zbigniew Brzeziński urodził się w Warszawie w 1928 roku. Po wojnie studiował w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. W 1977 roku został mianowany przez prezydenta Jimmiego Cartera na stanowisko doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego. To z jego inicjatywy Stany Zjednoczone wydały miliardy dolarów na wsparcie afgańskiej partyzantki podczas sowieckiej inwazji na początku lat 80-tych. Po odejściu z Białego Domu był wpływowym ekspertem waszyngtońskich ośrodków analitycznych i aktywnym recenzentem amerykańskiej polityki zagranicznej. Jego poglądy polityczne były bliskie demokratom. W 1995 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

 

- Zbigniew Brzeziński przez ponad cztery dekady stanowił ważną część naszego życia i pełnił niezwykle istotną rolę w życiu publicznym - oświadczył w piątek wieczorem były prezydent Jimmy Carter, czytamy w portalu abc News. - Był dociekliwy i myślał nietuzinkowo. Wybranie go na doradcę do spraw bezpieczeństwa narodowego, kiedy zostałem prezydentem, było dla mnie całkowicie naturalne - zaznaczył polityk.

Fisher, Wajda, Bowie, Cohen, Czubaszek. Oni odeszli w 2016 roku

Więcej o: