Zbigniew Brzeziński nie żyje. Doradca prezydenta Cartera miał 89 lat

Zmarł profesor Zbigniew Brzeziński, politolog i doradca byłego prezydenta Jimmiego Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego.

Prof. Zbigniew Brzeziński zmarł w wieku 89 lat w szpitalu w Falls Church pod Waszyngtonem. O jego śmierci poinformowała na Twitterze córka profesora, Mika Brzeziński. "Dzisiejszej nocy odszedł w spokoju mój ojciec. Przyjaciele nazywali go "Zbig", wnuki "Szef" a dla żony był miłością życia"- napisała. Zbigniew Brzeziński pozostawił żonę Emilie, trójkę dzieci: Iana, Mikę i Marka oraz pięcioro wnuków.

Zbigniew Brzeziński - genialny strateg

Prof. Zbigniew Brzeziński urodził się w Warszawie w 1928 roku. Po wojnie studiował w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. W 1977 roku został mianowany przez prezydenta Jimmiego Cartera na stanowisko doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego. To z jego inicjatywy Stany Zjednoczone wydały miliardy dolarów na wsparcie afgańskiej partyzantki podczas sowieckiej inwazji na początku lat 80-tych. Po odejściu z Białego Domu był wpływowym ekspertem waszyngtońskich ośrodków analitycznych i aktywnym recenzentem amerykańskiej polityki zagranicznej. Jego poglądy polityczne były bliskie demokratom. W 1995 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

 

- Zbigniew Brzeziński przez ponad cztery dekady stanowił ważną część naszego życia i pełnił niezwykle istotną rolę w życiu publicznym - oświadczył w piątek wieczorem były prezydent Jimmy Carter, czytamy w portalu abc News. - Był dociekliwy i myślał nietuzinkowo. Wybranie go na doradcę do spraw bezpieczeństwa narodowego, kiedy zostałem prezydentem, było dla mnie całkowicie naturalne - zaznaczył polityk.

Fisher, Wajda, Bowie, Cohen, Czubaszek. Oni odeszli w 2016 roku

Więcej o:
Komentarze (280)
Zbigniew Brzeziński nie żyje. Doradca prezydenta Cartera miał 89 lat
Zaloguj się
 • onduma

  Oceniono 63 razy 29

  Trudno oceniac polityka USA ale musze jedno powiedziec. Nie zmienil ani imienia ani nazwiska i rozmawial po polsku bez akcentu i wtracania angielskich słow. Nie tak jak holota co wyjezdza, zapomina jezyka i zmienia imiona i nazwiska

 • elbertson

  Oceniono 32 razy 14

  Rozwalił radziecki totalitaryzm, ale ceną było zbudowanie potęgi Chin jako przeciwwagi dla ZSRR, za to zwycięstwo USA płaci teraz ogromną cene.
  Jego najważniejszym celem była Wolna Polska , tak naprawde nawet za cenę interesu USA.

 • napletekgandalfa

  Oceniono 42 razy 12

  Szkoda chłopa.

 • bilinski53

  Oceniono 20 razy 10

  Szkoda, że nie dożył 90 siatki !

 • Oceniono 46 razy 6

  Od ponad 100 lat masoneria próbuje za wszelką cenę skłócić narody słowiańskie. Powinniśmy dogadać się z Rosjanami. My Polacy jesteśmy z europy wschodniej - to jest nasza prawdziwa tożsamość. Zachód nas zawsze miał i zawsze będzie mieć za nic, albo w najlepszym razie za jakiś przybłędów.

 • smiki48

  Oceniono 54 razy 6

  Zapomniano dodać, że przez cały czas swojego funkcjonowania Brzeziński był realizatorem planów klanu Rothschildów. To dzięki nim został ich namiestnikiem przy Carterze i sprawował wiele wpływowych funkcji. Głównym jego celem było utrzymanie wpływów najbogatszych ludzi tego świata.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX