"Naturalny ten zgon? No właśnie chyba nie". MSWiA reaguje na wstrząsający reportaż o śmierci Igora

Śledztwo w sprawie śmierci Igora Stachowiaka, do której doszło na komendzie policji we Wrocławiu, trwa od roku. Teraz TVN opublikował nieznane dotąd nagrania, które mogą rzucić nowe światło na tę głośną sprawę.

Przypomnijmy: 25-letni Igor Stachowiak zmarł w maju ubiegłego roku we wrocławskiej komendzie. Chłopak został zatrzymany na rynku, bo przypominał poszukiwanego mężczyznę, który zbiegł wcześniej policjantom. Gdy Igor usłyszał, że trafi na komendę, zrobił się agresywny - wtedy funkcjonariusze użyli paralizatora po raz pierwszy. Potem, po dłuższej szamotaninie, udało im się w końcu wsadzić mężczyznę do radiowozu. Na komisariacie mężczyzna zasłabł - nie pomogła reanimacja, 25-latek zmarł.

Po śmierci Igora policja wszczęła wewnętrzną kontrolę - wykazała ona, że policjanci popełnili błędy w czasie zatrzymania. Cały czas nie było jednak jasne, co dokładnie wydarzyło się na komendzie. Rodzice chłopaka mieli usłyszeć pierwotnie, że ich syn "spadł z krzesła", przyczyny śmierci mężczyzny nie wyjaśniła też w jasny sposób pierwsza sekcja zwłok. Policjanci przekonywali również, że obrażenia widoczne na twarzy 25-latka powstały wcześniej (choć nie widać ich na nagraniach z monitoringu klubu, w którym tuż przed zatrzymaniem bawił się zmarły).

"Ku…a, czemu jesteśmy w kiblu?"

W sobotę w programie "Superwizjer" na antenie TVN reporter stacji Wojciech Bojanowski zaprezentował efekty kilkunastu miesięcy pracy. Dziennikarzowi udało się dotrzeć do nowych nagrań z policyjnego paralizatora. Widać na nich, jak skuty kajdankami Igor był rażony prądem. Chłopak leżał wtedy w toalecie na komendzie. - Jeszcze raz się nie zastosujesz do polecenia, będzie powtórka z rozrywki. Słyszysz mnie? - grożą funkcjonariusze. - Ku…a, czemu jesteśmy w kiblu? - pyta 25-latek.

 

Wiadomo, że policjanci użyli paralizatora co najmniej kilka razy. W pewnym momencie, podczas próby przekucia Igora, zauważyli jednak, że ten przestał oddychać. Sprawa od razu budziła ogromne emocje nawet wśród funkcjonariuszy. "Naturalny ten zgon? - No właśnie chyba nie" - to wymiana zdać policjantów, którą ujawnił TVN.

Cały reportaż można zobaczyć tutaj >>>

MSWiA reaguje na reportaż, PO chce komisji śledczej

Po emisji reportażu szef MSWiA Mariusz Błaszczak oraz komendant główny policji podjęli decyzję o powołaniu i skierowaniu do Wrocławia specjalnego zespołu kontrolnego. W jego skład wchodzą doświadczeni oficerowie Biura Kontroli i Biura Spraw Wewnętrznych.

Komenda Główna Policji wydała też komunikat, w którym przypomniała, że "śledztwo w sprawie tragicznej śmierci od samego początku prowadzi prokuratura". "Obecnie na wniosek rodziny zmarłego Prokuratura Okręgowa w Poznaniu, a więc zupełnie niezależny od policji organ wymiaru sprawiedliwości" - czytamy.

Powołania komisji śledczej w sprawie okoliczności śmierci Igora chce też PO. W niedzielę mówili o tym lider Platformy Grzegorz Schetyna i były minister sprawiedliwości Borys Budka.

Śledztwo w sprawie śmierci Igora trwa od roku. Na razie nikt nie usłyszał zarzutów.

Więcej o:
Komentarze (239)
"Naturalny ten zgon? No właśnie chyba nie". MSWiA reaguje na wstrząsający reportaż o śmierci Igora
Zaloguj się
 • aja_88

  Oceniono 31 razy 25

  policyjni mordercy(nie wszyscy oczywiście tylko ci konkretni co torturowali chłopaka)

 • kinlej

  Oceniono 26 razy 22

  Najbardziej cieszy że sku...el który strzelał ma teraz ciepło i właśnie zastanawia się na ile lat trafi do pierdla.

 • stachud

  Oceniono 25 razy 19

  Katowania UB przy Rakowieckiej i katownia PIS przy Trzemeskiej - ktoś widzi różnicę? Mocodowaca Bałaszczak udaje że nic się nie stało a sprawdzajacy Ziobro nic nie znajduje. Oto PIS w całej krasie. Brakuje tylko zakopania zwłok na jakiejś "łączce" bez wiedzy rodziny.

 • 31.februarius

  Oceniono 34 razy 16

  Potem się nie dziwcie, że ministrowie spraw zagranicznych opiniotwórczych krajów wolnego świata, omijają Polskę wielkim łukiem, z powodów "prywatnych" ...

 • adonis79

  Oceniono 22 razy 16

  Teraz Ziobro zrobi z tego pokazówkę. Mam nadzieje że kary będą surowe.Takie amatorki ,nieprzestrzegania przepisów,tuszowania niewygodnych faktów nie mogę sobie nawet wyobrazić.Oni już leją pod siebie,w pierdlu będą mieć prze...bane. Nie zdziwiłbym się gdy usłyszymy o samobójstwach w śród winnych.Oglądając ten reportaż byłem przerażony,zły i roztrzęsiony. To były MAFIJNE działania policji. Do paki z mordercami.

 • thebutcher

  Oceniono 13 razy 13

  Policja brnie w zaparte. Ma za sobą prokuraturę i "biegłych" z ZMS'u w Łodzi! Właśnie pojawiło się oświadczanie KGP i jego główna teza to: "interwencja była uzasadniona a zastosowane środki były adekwatne"

  Właśnie o tym trąbią na TVN i Gazecie Wrocławskiej. To jest paranoja i ostateczne dno!

 • hunter54

  Oceniono 11 razy 11

  Cały rok mataczyli prokuratura i policja, żeby prawda nie wyszła na jaw , byli już pewni że im się udało , a tu pech nagranie TVN-

 • diabel-tasmasnki-reaktywacja-d

  Oceniono 8 razy 8

  Policjantom zdawało się że zatrzymali poszukiwaną osobę. A gdy zatrzymany nie potwierdził ich podejrzeń co do swojej tożsamości za pomocą tortur próbowali zmusić go by przyznał że jest poszukiwaną osobą. W trakcie tortur zabili zatrzymanego.

 • konserwa_wyborcza1

  Oceniono 12 razy 8

  Kiedy w Polsce czy to za błaszczaka czy za sienkiewicza zostaną zamontowane milicjantom kamery w mundurach?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX