Lubuskie: w starej sztolni odnaleziono ciała dwóch turystów. Mężczyźni się udusili

W sztolni pokopalnianej w rejonie miejscowości Nowe Czaple w Lubuskiem odnaleziono ciała dwóch zaginionych turystów z powiatu opolskiego.

- Ostatni raz mężczyźni byli widziani w czwartek. Zawiadomienie o ich zaginięciu wpłynęło do policji wczoraj wieczorem, po czym funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania - powiedziała rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Żarach podkomisarz Aneta Berestecka.

W pobliżu sztolni najpierw znaleziono rowery, które zostawili mężczyźni. Na miejsce ściągnięto specjalistyczną grupę wysokościową Straży Pożarnej. W sobotę przed południem ratownicy zeszli do sztolni, gdzie znaleźli dwa ciała. Po identyfikacji okazało się, że są to poszukiwani turyści - mężczyźni w wieku 53 i 31 lat.

W sztolni strażacy przeprowadzili pomiary. Grzegorz Lisik z Powiatowej Komendy PSP w Żarach powiedział Radiu Zachód, że mężczyźni zmarli z powodu niedoboru tlenu. W sztolni stężenie tlenu wynosiło około 11 procent, a to zbyt mało, by móc oddychać. Ciała turystów znaleziono w odległości 50 metrów od wejścia.

Najczęstsze przyczyny wypadków w górach. Ulegają im głównie 'niedzielni turyści'

Więcej o: