Żenująca rozmowa z Cejrowskim w TVP. "Clinton rozpuszczone rączki dziecka smarowała na nos"

Kłamstwa, teorie spiskowe i bezpodstawne oskarżenia - tak można w skrócie podsumować wizytę Wojciecha Cejrowskiego w programie Telewizji Publicznej.

- A dzisiaj czwartek, a skoro czwartek... - zapowiedział wczorajszą rozmowę w TVP Info prowadzący Michał Rachoń.

Skoro czwartek, to gościem TVP Info kolejny raz był mieszkający w USA podróżnik Wojciech Cejrowski. Tematem były jednak nie podróże, a polityka. 

Cejrowski powitał się znakiem krzyża i słowami "Szczęść Boże". Gdy dziennikarz ironicznym tonem zadawał mu pytanie o to, dlaczego "liberalne gazety" piszą o "złym Trumpie", Cejrowski schował twarz za figurką amerykańskiego prezydenta. - Mam trochę złą prasę, ale świetnie sobie daję radę. Jestem Donald Trump - mówił Cejrowski zza figurki. - Prasa jest lewacka. Media brzydkie, kloaczne - dodał.

Cejrowski wyrażał swój podziw dla Trumpa i jego polityki, a także amerykańskiej wolności słowa. Krytykował za to państwa Europejskie, jak Niemcy czy Szwecję, m.in. przy pomocy islamofobicznych uwag.

Z kolei Rachoń - pytając o rynek medialny w Polsce - nazwał Niemców "Helmutami". - Niemiec ma prawo krytykować, co jest w polskiej prasie, bo w zasadzie to jest niemiecka praca. Swoich Helmutów może krytykować - stwierdził Cejrowski. 

Później wyrażał też życzenie, aby Polska została "wywalona z Unii Europejskiej".

"To, co Hitler robił, to jakiś mały pudelek jest przy tym..."

Najbardziej oburzające wypowiedzi pojawiły się, gdy prowadzący zapytał o sprawy aborcji i nominacji Trumpa w związku z tą kwestią. 

Rachoń zasugerował, że w Stanach Zjednoczonych dochodzi do "handlu częściami ciała ludzi zabijanych w ramach aborcji". Cejrowski chwalił Trumpa za działania przeciwko Planned Parenthood, którą nazwał "organizacją zbrodniczą". 

W rzeczywistości Planned Parenthood prowadzi działalność z zakresu edukacji seksualnej, zdrowia kobiet w ciąży i dzieci, walki z chorobami przenoszonymi drogą płciową, promocji świadomego macierzyństwa i planowania rodziny, w tym dostępu do antykoncepcji. Organizacja zajmuje się też dostępem do bezpiecznej i legalnej aborcji.

Jednak Cejrowski widzi jej działanie inaczej, opierając się na bezpodstawnych teoriach spiskowych. - Po pierwsze zajmują się zabijaniem dzieci - powiedział. Podróżnik kłamał na temat tego, jak wygląda przeprowadzanie aborcji (sugerując, że jest ono w jakiś sposób drastyczne). Kłamał także na temat tego, że Hillary Clinton była za aborcją bez ograniczeń czasowych. Mówił też: 

Planned Parenthood została przyłapana na handlowaniu szczątkami ludzkimi poaborcyjnymi. Bo do kremów na twarz tam jakieś komórki dobrze się nadają. W związku z tym Hillary Clinton, żeby miała ładny nosek do wyborów, to rozpuszczone w kremie rączki i nóżki dziecka sobie smarowała na nosek.
To, co Hitler robił, to jakiś mały pudelek jest przy tym, co robi w tej chwili Planned Parenthood.

Te oburzające twierdzenia i porównania Cejrowskeigo biorą się najpewniej z kampanii, którą prowadziła przeciwko Planned Parenthood jedna z organizacji anti-choice (czyli chcących zakazać aborcji). Twierdzono wtedy, że Planned Parenthood sprzedaje zarodki, pochodzące z aborcji. Przedstawione wtedy nagranie było zmanipulowane, a Planned Parenthood wyjaśniła całą sytuację. 

Organizacja tłumaczyła, że zdarza się, że kobiety po zabiegu czasem przekazują zarodki do badań medycznych - tak, jak robi się w przypadku jakichkolwiek innych tkanek po zabiegach medycznych oraz w przypadku zwłok. Jest to zgodne z prawem i nie wiąże się z zyskiem ani dla Planned Parenthood, ani kobiety. To, że oskarżenia były fałszywe, potwierdziły media oraz komisja parlamentarna. Zatem twierdzenia Cejrowskiego nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. 

"Cejrowski jako stały komentator polityczny w publicznej TV to upadek"

W mediach społecznościowych pojawiło się wiele komentarzy, chwalących Cejrowskiego. Znalazły się też jednak głosy krytyki.

"Po prostu uważam, że pajacujący Cejrowski jako stały komentator polityczny w publicznej TV to upadek" - napisał na Twitterze Stanisław Żerko.

Więcej o: