Nauczyciele angielskiego sprawdzili głośne oświadczenie MSZ ws. słów Macrona. Efekt?

- Moi maturzyści nie popełniliby takich błędów - mówi nam nauczycielka z Pucka po lekturze oświadczenia, które wyszło z resortu Waszczykowskiego. - Tekst został ewidentnie przetłumaczony przez Google Translatora - dodaje inny anglista.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostro zareagowało na krytykę ze strony Emmanuela Macrona, który nazwał Jarosława Kaczyńskiego, Viktora Orbana i Władimira Putina "sojusznikami Marine Le Pen". Na stronie MSZ pojawiło się oświadczenie w języku angielskim, w którym dział prasowy oznajmił, iż polskie MSZ z uwagą przygląda się francuskim wyborom prezydenckim i z przykrością odnotowało słowa Macrona.

Już na pierwszy rzut oka widać, że w komunikacie roi się od błędów - stylistycznych, gramatycznych, interpunkcyjnych... Poprosiliśmy więc ekspertów o jego sprawdzenie. 

MSZ popełnia w oficjalnym piśmie błędy gramatyczne, wprowadza polski szyk zdania w anglojęzycznym tekście i ewidentnie tłumaczy z użyciem Google Translatora

- krytykuje Jacek, wieloletni nauczyciel kilku warszawskich szkół językowych, który poprawił dla nas ten tekst.

Jak zwraca uwagę Paulina Labuda, nauczycielka języka angielskiego w I LO im. Stefana Żeromskiego w Pucku, jest spora szansa, że licealiści na poziomie B2 napisaliby ten komunikat o wiele lepiej.

Moi maturzyści raczej nie popełniliby takich błędów w szyku wyrazów i używaniu przedimków. Nie tłumaczyliby też dosłownie polskich sformułowań, ale zastosowaliby angielskie konstrukcje gramatyczne

- oceniła w rozmowie z portalem Gazeta.pl.

Tekst z ministerstwa pokazaliśmy też native speakerowi z USA. 

Lista poprawek od anglistów jest długa. Prezentujemy ją na poniższym gifie:

 

A TERAZ ZOBACZ: "Złote myśli" Jana Szyszki. Tylko w jednym wywiadzie dla "Gazety Polskiej" znaleźliśmy ich tak wiele >>>

Matura z matematyki? Były prezydent przyznaje: Poszła dobrze dzięki współpracy z kolegami

Więcej o:
Komentarze (936)
Nauczyciele angielskiego sprawdzili głośne oświadczenie MSZ ws. słów Macrona. Efekt?
Zaloguj się
 • varranzcomodo242

  Oceniono 177 razy 171

  Powinni jeszcze dodać grzecznościowy zwrot "thank you from the mountains". To tylko potwierdza, że mamy dyktaturę ciemniaków.

 • frankyy

  Oceniono 112 razy 106

  jak zwykle obciach dyplomatołków "nędznej zmiany", poza tem dlaczego do Francuzów piszą po angielsku to afront...

 • dziadekjam

  Oceniono 107 razy 99

  MSZ był mocno zaskoczone opinią anglistów, bo było przekonane, że pismo było po francusku:-)

 • Bozena Hudomiet

  Oceniono 84 razy 80

  no co ? PiS ! ich poziom jak i we wszystkim co robia.Wstyd! po raz nie wiem ktory i nie ostatni raz.Czego mozna wymagac od "burakow".Wsia rzadzic nie panstwem .Poziom"beretow"

 • biesczad1

  Oceniono 83 razy 77

  I takie właśnie bydło robi "reformę" w oświacie - i to, k***a, wcale nie jest śmieszne!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX