Kontrolerzy NFZ w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. To tu był leczony ojciec Zbigniewa Ziobry

Małopolski NFZ przejął kilkanaście tysięcy kart chorobowych pacjentów oddziałów kardiologicznych Szpitala Uniwersyteckiego. NFZ nie ukrywa, że kontrola odbywa się na polecenie krakowskiej prokuratury. Wg RMF FM chodzi o sprawę leczenia i śmierci w 2006 roku Jerzego Ziobry.

Kontrolerzy, których praca - jak podaje RMF FM - ma paraliżować prace oddziałów,  szukają dodatkowych materiałów związanych z jednym z kardiologów szpitala. Chodzi o prof. Dariusza Dudka z zespołu lekarzy, którzy leczyli ojca Zbigniewa Ziobry. Prokuratura zarzucała medykom nieumyślne spowodowanie śmierci Jerzego Ziobry.

Rzeczniczka małopolskiego NFZ w rozmowie z krakowska "Gazetą Wyborczą" zwraca uwagę, że to nie pierwsza tego typu kontrola. Odpiera też zarzuty RMF FM, że działania funduszu komplikują prace na oddziałach. 

"Kontrola oddziałów Szpitala Uniwersyteckiego nie jest pierwszą prowadzoną przez Małopolski Oddział NFZ w tej placówce. W ciągu ostatnich trzech lat pracownicy MOW NFZ 14 razy prowadzili kontrole w szpitalu, w tym w 2015 również na oddziałach kardiologicznych" - przypomina rzeczniczka. Jak dodaje, fundusz analizuje jedynie dokumentację medyczną, dostarczaną przez pracowników administracji, co jej zdaniem nie ma wpływu na proces leczenia pacjentów.

Ojciec obecnego ministra sprawiedliwości był leczony w Szpitalu Uniwersyteckim od czerwca 2006 roku. Zmarł 2 lipca 2006 roku. Miesiąc po jego śmierci brat Witold złożył doniesienie w prokuraturze, wskazując na możliwość nieprawidłowości w sposobie leczenia. Prokuratura wszczęła w tej sprawie śledztwo, dotyczące narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, skutkiem czego była śmierć pacjenta.

W lutym sąd uniewinnił lekarzy z braku dostatecznych dowodów winy oskarżonych.

Żakowski: Ziobro ws.śmierci swojego ojca musi powiedzieć matce ''nie''