W połowie kraju alerty pogodowe. Ale będzie lepiej. Nawet 20 stopni w majówkę [PROGNOZA POGODY]

Prognoza pogody na kolejne dni, wbrew wcześniejszym ustaleniom synoptyków, może napawać optymizmem. Już jutro w przeważającej części kraju temperatura przekroczy 10 st. - będzie słonecznie i tylko lokalnie spadnie deszcz.

W niedzielę najcieplej będzie na południu i w centralnej części Polski, nawet do 14-15 st. C. Taki stan utrzyma się co najmniej do poniedziałku, kiedy maksymalna temperatura na południowym wschodzie kraju wyniesie 16 st. C.

A co z kolejnymi dniami? - W majówkę możliwe jest, że na południu kraju, głównie na Podkarpaciu i w Małopolsce, temperatura może osiągnąć, a nawet przekroczyć 20 stopni - przewiduje synoptyk TVN Meteo.

Ostrzeżenia pogodowe

Mimo optymistycznej prognozy na najbliższe dni IMGW nadal podtrzymuje ostrzeżenia pogodowe. W niemal wszystkich województwach na zachodnie kraju obowiązuje alert I stopnia w związku z możliwością występowania przymrozków.

Z kolei w woj. dolnośląskim i opolskim obowiązuje ostrzeżenie III stopnia w związku z utrzymującym się na wysokim poziomie stanem wody. Podobne alerty ustanowiono też dla woj. łódzkiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i mazowieckiego. 

Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

Jak podaje IMGW, taki komunikat przewiduje wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia". Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne, dlatego zaleca się ostrożność i śledzenie komunikatów pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie drugiego stopnia?

Takie ostrzeżenie przewiduje wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia". IMGW zaleca wtedy ostrożność, a także śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest ostrzeżenie trzeciego stopnia?

Najwyższy stopień ostrzeżenia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Jak informuje INGW, w takich sytuacjach zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia?

IMGW wydaje taki komunikat, gdy stany wody układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przy czym prognozowany jest gwałtowny przyrost stanu wody przekraczający 100 cm w ciągu 6, 12 lub 24 godzin.

Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia?

Pojawia się wtedy, kiedy stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.