11-latkowie w Skawinie odgrywali egzekucję ubecką. "Mamy certyfikat szkoły bez przemocy"

Uczniowie szkoły podstawowej w Skawinie przygotowali przedstawienie o żołnierzach wyklętych. Znalazła się z nim scena ubeckiej egzekucji trzech partyzantów. - Nie uczymy dzieci polityki, tylko historii - mówi o przedstawieniu dyrektorka.

- "Dwójkowa Lekcja Historii" to cykl zajęć, który od kilku lat prowadzi Szkoła Podstawowa nr 2 w Skawinie. - Staramy się przekazać dzieciom fakty historyczne w trochę innej formie. W formie artystycznej, pozawerbalnej - mówiła w radiu Eska Małgorzata Barć, nauczycielka języka polskiego i współscenarzystka tegorocznej "Lekcji". W tym roku uczniowie przygotowali przedstawienie na temat żołnierzy wyklętych. Zdjęcie ze sceny egzekucji trzech żołnierzy obiegło sieć.

"Bardzo ostrożnie podeszliśmy do tematu"

Zdaniem dyrektorki Haliny Buchowskiej sprawa została niepotrzebnie rozdmuchana przez media. - Staraliśmy się bardzo ostrożnie podejść do tego tematu - mówi w rozmowie z Gazeta.pl. Podkreśla, że uczniowie odbyli kilka lekcji przygotowujących ich do tego tematu. Zaznacza też, że uczniowie, którzy brali udział w przedstawieniu mieli 11 lat i potrafią już abstrakcyjnie i krytycznie myśleć.

- Role były obsadzane tak, żeby uczniowie odegrali je w sposób właściwy - podkreśliła dyrektorka i dodała, że przedstawienie zostało pozytywnie odebrane przez uczniów oraz ich rodziców.

"Egzekucja trwała 30 sekund"

Małgorzata Barć podkreśliła w Esce, że egzekucja stanowiła tylko niewielki ułamek całego przedstawienia. - Cała lekcja trwała 40 minut, z czego 35 poświęciliśmy dobru, czyli postaciom żołnierzy wyklętych - zaznaczyła. W przedostatniej scenie pojawiły się postaci czterech ubeków, którzy prowadzili przesłuchanie. - Sama egzekucja trwała 30 sekund - mówiła polonistka i dodała, że rodzice znali scenariusz i nie zgłosili wobec niego zastrzeżeń.

- Powtarzaliśmy tę lekcję drugi rok z rzędu - powiedziała Barć. My się staramy uczyć dzieci rozróżniania dobra od zła. Mamy certyfikat szkoły bez przemocy. Bezpiecznej szkoły. Przez myśl mi nie przeszło, że ktoś mógłby tę akcję uznać za coś niefajnego - podsumowała.

Spektakl był częścią większego projektu, realizowanego we współpracy m.in. z Prawicowym blokiem samorządowym Skawina. Zdjęcia z niego są dostępne na stronie Facebookowej Telewizji Regionalnej Skawina. Fotorelację z ubiegłorocznej Dwójkowej Lekcji Historii można zobaczyć na stronie szkoły.

A TERAZ ZOBACZ: Żołnierze Wyklęci to bardzo szerokie pojęcie. Kim byli i o co walczyli?

Żołnierze Wyklęci to bardzo szerokie pojęcie. Kim byli i o co walczyli?

Więcej o:
Komentarze (275)
11-latkowie w Skawinie odgrywali egzekucję ubecką. "Mamy certyfikat szkoły bez przemocy"
Zaloguj się
 • 12jontek

  Oceniono 51 razy 43

  Najciekawsze jest to zdanie "z czego 35 poświęciliśmy dobru, czyli postaciom żołnierzy wyklętych" chyba ktoś ostro tu pojechał. Żołnierze wyklęci i dobro? Jakie?

 • wont2

  Oceniono 46 razy 42

  Gloryfikowanie "zolnierzy wykletych" to z punktu widzenia wychowania nowych pokolen Polakow jeszcze wieksza glupota niz gloryfikowanie powstania warszawskiego. Zamiast uwolnic sie od skryptow, ktore sa zrodlem naszych narodowych porazek ("szabel nam nie zabraknie, szlachta na kon wsiedzie, ja z synowcem na czele i? - jakos to bedzie!") to my je z pokolenia na pokolenie utrwalamy :(

 • raddy

  Oceniono 42 razy 36

  Jedenastolatek w porwanej koszuli, zakrwawiony, ze śladami pobicia dostaje strzał w potylicę, a pani dyrektor "szkoły bez przemocy" nie widzi w tym nic "niefajnego"... Boże , widzisz i nie grzmisz?!

 • krynolinka

  Oceniono 48 razy 36

  Ładny gips.Egzekucja w podstawówce..Podtapianie i tortury w liceum.PiS ma to co chciał. Przygotowaną do życia młodzież.?

 • abad01

  Oceniono 38 razy 34

  Jak wyprany mozg musi miec to "cialo pedagogiczne". Taka osoba powinna byc natychmiast odsunieta od pracy z mlodzieza.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 32 razy 28

  ciekawe czy przedstawiają także obrazowo komory gazowe w obozach koncentracyjnych...?

 • ss85

  Oceniono 31 razy 27

  "Cała lekcja trwała 40 minut, z czego 35 poświęciliśmy dobru, czyli postaciom żołnierzy wyklętych" - z tym "dobrem" to też specyficzna figura artystyczna. Trochę jak "coś suchego czyli lód".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX