Dwa lwy, trzy krokodyle i jeden właściciel. Policjanci z Rybnika zlikwidowali nielegalną hodowlę

Dwa lwy i trzy krokodyle były nielegalnie przetrzymywane na terenie Rybnika oraz Tarnowskich Gór. Zwierzęta trafiły pod tymczasową opiekę specjalistów z poznańskiego zoo.

Policjanci dostali informację, że na jednej z posesji w Rybniku może być przetrzymywany lew. Podczas kontroli przeprowadzonej przez Powiatowego Lekarza Weterynarii, w której uczestniczyli policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą oraz przedstawiciel fundacji na rzecz ochrony zwierząt, znaleziono młodego lwa. Zwierzę, które było trzymane w niewłaściwych warunkach i niezgodnie z prawem, przekazano pod tymczasową opiekę do zoo w Poznaniu.

W trakcie interwencji okazało się, że właściciel ma też inne egzotyczne zwierzęta, które przetrzymuje pod innym adresem, tym razem w Tarnowskich Górach. W specjalnie do tego zaaranżowanych pomieszczeniach znaleziono kolejnego lwa oraz trzy krokodyle. Zwierzęta również trafiły do poznańskiego zoo.

Policjanci wszczęli postępowanie w sprawie nabycia, przetrzymywania i hodowli w niewłaściwych warunkach oraz bez wymaganych dokumentów, m.in. świadectwa CITES [konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem - red.], zwierząt egzotycznych.

W sprawie przesłuchano trzy osoby. Teraz o ich losach zdecyduje prokuratura w Rybniku.

Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, za handel takimi zwierzętami grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.