Szef podkomisji smoleńskiej wyznaje: Nie wiem, czy pani wie, ale to ja wykończyłem caracale

Dlaczego Polska zrezygnowała ze śmigłowców Caracal? Oficjalnie zdecydowały o tym nieporozumienia ws. zobowiązań offsetowych. W rozmowie z "DGP" dr Wacław Berczyński stwierdził jednak, że to jego "zasługa".

Dr Wacław Berczyński jest przewodniczącym Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem, powołanej w 2016 roku przez Antoniego Macierewicza. W obszernym wywiadzie udzielonym "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Berczyński był pytany głównie o rewelacje podkomisji, które ujrzały światło dzienne na konferencji prasowej 10 kwietnia. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

W pewnym momencie rozmowa zeszła jednak na temat caracali - wtedy z ust przewodniczącego podkomisji padło dość zaskakujące wyznanie. - Minister Macierewicz obsadził pana na stanowisku prezesa rady nadzorczej Wojskowych Zakładów Lotniczych, by pan miał ułatwioną pracę w podkomisji? By mógł pan przeprowadzać badania? - chciała wiedzieć Magdalena Rigamonti.

- A więc opowiem, jak do tego doszło. Nie wiem, czy pani wie, ale to ja wykończyłem caracale. Znam się na tym, znam się na śmigłowcach, znam się na lotnictwie - brzmiała odpowiedź.

Dalej Berczyński wyjaśniał: - Pamiętam, jak przeczytałem o tych caracalach, o tym, że polski rząd zamierza je kupić, to mi włosy stanęły dęba. Markowi Pyzie w piśmie „wSieci” powiedziałem, że to jest przekręt, że Polska nie może tak strasznie przepłacać – i się zaczęło. To był kwiecień 2015 r., jeszcze rządziła PO. Potem wybory wygrał PiS, ministrem obrony został Antoni Macierewicz, który powiedział: „Bądź moim pełnomocnikiem w sprawie śmigłowców”. I tak, krok po kroku, zaproponowano mi, bym włączył się w pracę w WZL w Łodzi, w których powstają właśnie helikoptery. I powiem pani, że z przyjemnością się zgodziłem.

Dlaczego zerwano negocjacje z Airbusem?

Firma Airbus Helicopters wygrała przetarg na dostawę śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii jeszcze za rządu PO-PSL. Polska miała kupić od nich 50 śmigłowców Caracal. 4 października 2016 r. Ministerstwo Rozwoju poinformowało niespodziewanie o zakończeniu negocjacji z firmą. Jako powód podano fakt, że nie przedstawiła "oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego". Polska chciała, by zobowiązania offsetowe wyniosły minimum 13,5 mld zł. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Czym jest offset? To element transakcji międzynarodowych, szczególnie w przemyśle zbrojeniowym, w ramach którego dostawca sprzętu kompensuje państwu poniesione wydatki poprzez inwestycje w kraju, umieszczenie tam części produkcji, transfer technologii i tworzenie miejsc pracy.

Pod koniec marca MON ruszył z nowym z przetargiem na śmigłowce. Zgłosiły się do niego Airbus Helicopters, WSK PZL-Świdnik, PZL Mielec. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Zobacz także: "Odłóżmy na bok to, co wygłasza Macierewicz". Szef komisji ds. służb (PiS) o przetargu na śmigłowce

"Odłóżmy na bok to, co wygłasza Macierewicz". Szef komisji ds. służb (PiS) o przetargu na śmigłowce

Więcej o: