Wyzysk po polsku. 1,19 zł za godzinę pracy w Opolu. Jest oświadczenie Urzędu Miasta

W czwartek opublikowaliśmy tekst opisujący wyzysk bezdomnych pracowników w Opolu. Urząd Miasta odpowiedział na zarzuty. "Dokładamy wszelkich starań, by wyjaśnić tę sprawę" - napisała rzeczniczka opolskiego urzędu.

Do artykułu "1,19 zł za godzinę. Tyle dostawała za ochronę budynku. Zleceniodawcą był... opolski ratusz" odniosła się rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Opola Katarzyna Oborska-Marciniak. Poniżej publikujemy jej oświadczenie:

 • W związku z doniesieniami medialnymi Urząd Miasta Opola skierował pismo do Państwowej Inspekcji Pracy z prośbą o przeprowadzenie kontroli w firmie Neo Group.Sp. z o.o.
 • Urząd Miasta Opola podjął już działania, które mają na celu poprawę warunków pracowników firmy Neo Group Sp. z o.o., ochraniających jeden z budynków należących do miasta;  do firmy zostało skierowane pismo
  z prośbą o zapewnienie lepszych warunków socjalnych (podstawienie kontenera mieszkalnego).
 • Stawkę 70 tys. zł za wykonanie usługi zaproponowała firma, która jako podmiot gospodarczy może dodatkowo korzystać z dotacji (np. urzędu pracy, środków unijnych), z dokumentów przekazanych Urzędowi Miasta Opola przez firmę Neo Group Sp. z o.o. wynika, że jej pracownicy posiadają umowy wg nowych stawek, określonych w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
 • Do miejskiego Zarządu Lokali Komunalnych trafiły dokumenty, w których firma Neo Group Sp. z o.o. zapewnia, że wypłaca stawki zgodne
  z przepisami i oświadczenie pracownika, w którym wycofuje się z kierowanych wcześniej zarzutów. Niedopatrzeniem ze strony dyrektor MZLK było nieprzekazanie tych dokumentów do PIP.
 • Wszelkie zarzuty dot. warunków pracy pracowników firmy NeoGroup Sp. z o.o., powinny być kierowane do tej firmy, a nie do Urzędu Miasta Opola, który usługę zlecił.
 • Urząd Miasta Opola nie godzi się na łamanie przepisów przez firmy, którym zleca zadania, a zaistniałą sytuację traktuje z należytą powagą
  i dokłada wszelkich starań, by ją wyjaśnić. Jeżeli doniesienia medialne zostaną potwierdzone w wyniku kontroli PIP, umowa o współpracy zostanie przez Urząd Miasta Opola przerwana.
 • Podsumowując Urząd Miasta Opola wspiera działania, które mają na celu walkę o godziwe warunki pracy, o czym świadczą powyższe stwierdzenia.

A teraz zobacz WIDEO: "Nie pozwolimy na utrwalenie patologii". PiS podnosi płacę minimalną

"Nie pozwolimy na utrwalenie patologii". PiS podnosi płacę minimalną