Konferencja na temat kobiet w ciąży. A w programie wystąpienia samych mężczyzn

Szczeciński NFZ organizuje konferencję dotyczącą opieki medycznej nad matkami w czasie ciąży, porodu i połogu. Przewidziano wystąpienia samych mężczyzn, głównie polityków. Panie będą "uzupełniać wypowiedzi".

Szczecińska dziennikarka RMF FM Aneta Łuczkowska opublikowała na Twitterze zaproszenie na konferencję, która ma odbyć się jutro w jednym z miejscowych szpitali.

Tytuł to "Koordynowana opieka nad kobietą w ciąży, podczas porodu i połogu w kontekście ustawy Za Życiem". "Koordynowana opieka" to program NFZ mający na celu zapewnienie matkom kompleksowej opieki do sześciu tygodni po urodzeniu dziecka. Ustawa "Za Życiem" zapewnia wsparcie finansowe w wysokości 4 tys. zł dla rodzin, w których rodzi się niepełnosprawne niemowlę.

Wśród zaproszonych gości m.in. wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, sekretarz stanu w KPRM Paweł Szefernaker, p.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna, europoseł Czesław Hoc (z wykształcenia endokrynolog) i rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Bogusław Machaliński.

Rzecznik zaprasza, ale nie wyjaśnia

Obecność przedstawicieli władz i urzędników szczególnie nie dziwi, skoro ma być mowa o rozwiązaniach prawnych i systemowych. Zastanawia mnie jednak fakt, że na konferencji o kobietach nie przewidziano żadnego prelegenta płci żeńskiej, żadnej ekspertki, która mogłaby fachowo wypowiedzieć się na temat medycznego wsparcia, jakiego potrzebuje ciężarna matka. Jak to, o kobietach bez kobiet?

- Konferencja dotyczy inauguracji programu w Szczecinie. Wstępują do niego trzy nowe placówki. Od 1 kwietnia będą realizować właśnie tego typu opiekę medyczną - mówi mi rzeczniczka Narodowego Funduszu Zdrowia Sylwia Wądrzyk-Bularz.

- Udział zapowiedzieli sami mężczyźni: jest Minister Zdrowia, p.o. prezesa NFZ. Nie będzie żadnej kobiety? - pytam.

- Panie redaktorze, z całym szacunkiem, mam przyjemność prowadzić tę konferencję. Rozumiem, że nie ma pan wątpliwości, że jestem kobietą? - odpowiada Wądrzyk-Bularz.

- Z informacji o konferencji, którą znalazłem, nie wynika, żeby w konferencji uczestniczyła jakakolwiek kobieta. Stąd moje pytanie - mówię.

- Oczywiście, będą w niej uczestniczyły kobiety. Cały program opieki koordynowanej tworzyły kobiety, pod nadzorem lekarza ginekologa - zapewnia rzeczniczka NFZ.

- A czy te panie będą o tym programie opowiadać? - pytam.

- Zapraszamy na konferencję, przekonacie się państwo, jaki będzie jej przebieg. Na pewno mogę potwierdzić, że będę na niej ja i będę tę konferencję prowadzić.

- Pani będzie prowadzić, ale czy w roli eksperta wystąpi jakakolwiek kobieta?

- Zapraszam serdecznie na konferencję.

- To znaczy: będzie czy nie będzie?

- Panie redaktorze, jeszcze raz zapraszam pana na konferencję. Pozna pan cały przebieg - ucina rzeczniczka NFZ.

Kobiety uzupełnią wypowiedzi

Brak jasnej odpowiedzi ze strony przedstawicielki Narodowego Funduszu Zdrowia daje mi do myślenia, dlatego dzwonię do Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, który współorganizuje konferencję.

- Konferencja rozpoczyna się o godz. 10. Będą powitania, wprowadzenie dyrektora NFZ. Potem słowo wprowadzające pana wicemarszałka, wystąpienie ministra, prezesa NFZ, wystąpienie pana dyrektora departamentu NFZ, posła do europarlamentu, a potem nasze przemówienie o opiece koordynowanej, którą w marcu zainicjowaliśmy w naszym szpitalu - wylicza Kinga Brandys, rzeczniczka PUM.

- Kto o tym opowie? - dopytuję.

- Nasz rektor uczelni i konsultant wojewódzki ds. ginekologii - doprecyzowuje Brandys.

- W zestawie prelegentów nie ma żadnej kobiety - zauważam.

- Ojej, nie ma. Jest tylko prowadząca, rzeczniczka NFZ - przyznaje przedstawicielka PUM.

- Nie uważa pani, że na takiej konferencji powinna pojawić się kobieta?

- Jest, jest. Nasza szefowa oddziału, konsultant wojewódzka ds. neonatologii prof. Maria Beata Czeszyńska, też będzie na spotkaniu. Kobiety również będą - przekonuje rozmówczyni.

- Będą prelegentkami?

- Myślę, że będą uzupełniały wypowiedź.

- Są w programie?

- W programie nie, ale jako zaproszeni goście, uczestniczący w spotkaniu.

- Będą przemawiać sami panowie. Dlaczego?

- To nie jest pytanie do mnie, jesteśmy tylko wykonawcami tego projektu. O agendzie i gościach decyduje NFZ - mówi Kinga Brandys.

Dzwonię do wspomnianej przez rzeczniczkę PUM prof. Marii Beaty Czeszyńskiej, konsultanta wojewódzkiego ds. neonatologii.  - Nie znam programu tej konferencji, dostałam tylko zaproszenie, ale przypuszczam, że jako osoba komentująca będą mogła zabrać głos - mówi prof. Czeszyńska.

Jak twierdzi profesor, nikt nie proponował jej aktywnego udziału w dyskusji, ale też nie wydaje się być oburzona lub zaniepokojona tym faktem. Profesor wysnuwa wniosek, że brak ujęcia jej w programie mógł mieć związek z tematem konferencji, gdzie większy nacisk kładziony jest głównie na opiekę nad kobietą niż neonatologię.

NFZ milczy

Wcześniej poprosiłem zarówno rzeczniczkę NFZ, jak i rzeczniczkę PUM o przesłanie e-mailem szczegółowych materiałów dotyczących sobotniego spotkania. Odpisała mi przedstawicielka zachodniopomorskiego NFZ. Nie przesyła programu, ale krótką informację, że "zaproszenia otrzymali szczecińscy dziennikarze, w tym lokalnego dodatku Gazety Wyborczej" i zostało ono przyjęte i potwierdzone.

Na ponowną prośbę o przesłanie materiałów i moje spostrzeżenie, że nie jestem dziennikarzem "GW", ale portalu Gazeta.pl, nie dostałem już odpowiedzi.

Zobacz także: "To tabletki wywołujące działanie wczesnoporonne". Minister zdrowia o pigułce "dzień po"

"To tabletki wywołujące działanie wczesnoporonne". Minister zdrowia o pigułce "dzień po"

Komentarze (120)
Konferencja na temat kobiet w ciąży. A w programie wystąpienia samych mężczyzn
Zaloguj się
 • eleanorrigby

  Oceniono 19 razy 15

  To zupełnie jak ta konferencja w Arabii Saudyjskiej, o prawach kobiet. Tam też kobiety były. W pokoju obok.

 • chlopieczplacubroni

  Oceniono 23 razy 9

  ,,,, zabrakło Waszczykowskiego - on ostatnio wygląda jakby był w ciąży zatem mógły coś ciekawego powiedzieć .... moze na temat stanu słuzby zdrowia w San Escobar :)

 • lob1

  Oceniono 20 razy 8

  Spotkali się ważni,którzy już rodzili .Śmiech na sali !!!!!!!!

 • Stan Majewski

  Oceniono 7 razy 7

  No przecież to oni zapłodnili to teraz chcą decydować co się będzie działo z inkubatorami, jasne ? Do cholery co tu jest niejasne ???

 • bkiton

  Oceniono 13 razy 7

  Sami znafcy tematu. Mielismy już próbkę umiejętności tych debili przy stajniach państwowych.
  A propos, czy pan prowadzący aukcję został już przesłuchany, bo nie codziennie sprzedaję się tego samego konia dwa razy. Cisza, ale czego sie spodziewać po kaście prokuratorskiej, jak mówi Zbyszek.
  A wracając do konferencji, czy będa omawiane ostanie przypadki śmierci noworodków przy porodach? Podobno zycie poczete jest chronione, ale jakoś nie słyszałem, aby chłopcy z Ordo Luris pomagali ludziom w takich przypadkach. Np. świadcząc usługi prawne w procesach ze szpitalami.

 • wikal

  Oceniono 27 razy 7

  Duże niedopatrzenie, nie ma księży! Wszak wiadomo, że to są główni eksperci od seksu, rodziny, ciąży, połogu, wychowania dzieci, znieczulenia okołoporodowego.... a kobiety? One mają tylko urodzić, jak będzie trzeba to choć płód bez mózgu, a potem się zobaczy. Ale kobiety same są sobie winne. Całują po łapach swoich oprawców, rzucają na tacę i utrzymują tych darmozjadów, walczą z prawem do aborcji. Zaznaczam, że to nie atak mizoginistyczny! Jestem kobietą i zawsze od kleru trzymałam się z daleka.

 • kieszonkowiec12

  Oceniono 10 razy 6

  Bo kto wie najlepiej jak kobieta ma żyć i czy w ogóle rodzić, czy nie? Mężczyzna- pan i władca życia pokaże kobiecie, co dla niej najlepsze. Boże, gdzie my żyjemy?

 • martuha

  Oceniono 12 razy 6

  Panowie Brudzinski, Radziwill, Szefernaker - same tuzy i eksperci w dziedzinie ginekologii i neonatologii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX