Ziemiec pisze o fake newsach. Zgadnijcie, czy przypomniał o tym, co sam mówił w "Wiadomościach"

"Kiedyś wśród dziennikarzy funkcjonowała zasada: sprawdzaj i potwierdzaj wszystko w co najmniej dwóch źródłach" - pisze w felietonie dla tygodnika Idziemy Krzysztof Ziemiec. Ten sam, który w "Wiadomościach" podał informację o opinii grafologa ws. podpisu TW "Bolka", choć takiej jeszcze nie było.

Prezenter "Wiadomości" TVP Krzysztof Ziemiec w tygodniku "Idziemy" zajął się fake newsami. Pisze o tym, że doniesienia o kiełbasie zjedzonej w piątek przez Andrzeja Dudę czy planowanej współpracy Kaczyńskiego i Le Pen w "demontażu UE" są "jak kość rzucona wygłodniałym psom".

Dla kogo ta kość? Ano dla polityków opozycji oraz "niektórych" mediów, których odbiorcy uwierzyli w celowo fabrykowane nieprawdziwe informacje. Chodzi, jak pisze dziennikarz, o wywołanie "sztucznej i niebezpiecznej burzy".

"Kiedyś wśród dziennikarzy funkcjonowała zasada: sprawdzaj i potwierdzaj wszystko w co najmniej dwóch źródłach. Dziś media kolportują pewne doniesienia w bardzo szybkim tempie - coraz częściej bez weryfikacji" - pisze dalej Ziemiec. Tylko że "Wiadomości", których jest twarzą, wcale nie są w tym temacie wyjątkiem...

"NADINTERPRETACJA"

W lutym 2016 roku w domu Kiszczaka znaleziono teczki "TW Bolka". Ziemiec, który prowadził tego dnia "Wiadomości", powiedział: "wiadomo, że materiały są autentyczne, co potwierdził grafolog". Jak dodał, IPN "potwierdza, że były prezydent Lech Wałęsa był współpracownikiem SB".

Tymczasem ówczesny prezes IPN Łukasz Kamiński mówił wtedy, że badania grafologiczne nie zostały jeszcze przeprowadzone. Kiedy w sieci wybuchła burza, Ziemiec w kolejnym wydaniu "Wiadomości" przeprosił za podanie błędnej informacji. Na portalu społecznościowym napisał: "Oświadczam, że moje i tylko moje, tzn. napisane przeze mnie sformułowanie było NADINTERPRETACJĄ". CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Wymazane serduszko, pomoc dla Syrii...

"Wiadomości" niesprawdzone informacje podawały zresztą częściej. Przykład sprzed paru dni to słowa o pomocy na Bliskim Wschodzie. - Polska jest jednym z państw przeznaczających najwięcej środków na pomoc Syryjczykom - powiedziała Danuta Holecka. Jednak w rzeczywistości inne państwa dają na ten cel wielokrotnie więcej pieniędzy. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Słynna jest już również sprawa wymazanego z kurtki posła PO Arkadiusza Myrchy serduszka WOŚP. Choć symbol nie pojawił się w materiale "Wiadomości", na zamieszczonych później w internecie zdjęciach wyraźnie widać, że w trakcie nagrania polityk miał naklejkę. Poseł oskarżył TVP o manipulację. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Jak natomiast "Wiadomości" relacjonowały protest opozycji z grudnia 2016 r.? Opozycja ich zdaniem pórbowała dokonać puczu, chciała "destabilizacji państwa", a demonstracja pod Sejmem była "uliczną rozróbą". CZYTAJ WIĘCEJ >>>

A TERAZ ZOBACZ: Celna riposta Węglarczyka w TVP

Więcej o:
Komentarze (136)
Ziemiec pisze o fake newsach. Zgadnijcie, czy przypomniał o tym, co sam mówił w "Wiadomościach"
Zaloguj się
 • Beata Pisda

  Oceniono 39 razy 21

  towarzysz Ziemiec uczy się rzemiosła z archiwalnych materiałów DTV.

 • kapitan_rzbik

  Oceniono 44 razy 18

  ziemiec to kur.. pisowska
  jeszcze iadwno podali info że petru został aresztowany? ska akie brednie ?

 • kyosunim

  Oceniono 20 razy 16

  Ziemiec przejdziesz do historii, tak jak niejaki Tumanowicz. Gratulacje. Pożycz tylko od niego mundur, bo to jedyna różnica między wami.

 • wenzel2

  Oceniono 26 razy 16

  I to mówi prezenter programu "informacyjnego", który robi kilkuminutowe materiały o jakich nieistotnych tweetach polityków opozycji, a w 8 sekund ustami tegoż złotoustego Ziemca informuje o ogólnopolskiej akcji charytyatywnej, w której rokrocznie uczestniczą miliony Polaków? Bezczelny typ!

 • liberau

  Oceniono 25 razy 15

  Pan Ziemiec zniżył się już do metody zwanej "Łapaj złodzieja". Złapiemy, złapiemy - to kwestia czasu.

 • s_snake

  Oceniono 31 razy 15

  Najlepszy fake news i tak stworzył Prezes.
  Nazwał swoją partię: Prawo i Sprawiedliwość.

 • Piotr Gaudyn

  Oceniono 15 razy 13

  Ziemiec to zwykla pisowska ku...na na posylki!!!!!!!!!

 • qznia

  Oceniono 132 razy 12

  Spróbuję raz jeszcze:) bo z nieznanych powodów mój wpis wyleciał.

  Polacy nie dadzą się nabrać, o czym świadczy praktycznie brak zainteresowania pokazówkami w stylu „Marsz dla Europy: Kocham Cię, Europo!”. Nie pomogły wezwania znanych postaci, Krystyny Jandy czy Doroty Wellman. Trzy tysiące uczestników to kompletne fiasko tego dętego przedsięwzięcia.
  I kiedy nie można nic pozytywne napisać o marszach - ani słowa o marszu oponiarzy pod MEN'em. To rozpoczyna się nowy atak tym razem pt. fake news.
  I kto to pisze? , GW która w sprawie katastrofy smoleńskiej przeinaczała i kłamała, GW która nie napisze słowa o aferze Amber Gold, GW która wrzuca zdjęcia wiewiórek, GW która dzień po dniu obrzydza polski rząd.
  Gazetko, co będzie jutro???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX